2020. október 19., 12:18

Új elnöke van Észak-Ciprusnak

A Törökország támogatta politikus nyerte az elnökválasztást a török ellenőrzés alatt álló Észak-Cipruson. A jobboldali nacionalista Nemzeti Egységpártot képviselő Ersin Tatar a szavazatok közel 52 százalékát tudhatja magáénak, ezzel legyőzte a leköszönő elnököt, Mustafa Akıncıt. 

Ciprus-török-elnök
Ersin Tatar és Mustafa Akıncı
Fotó: Archívum

Észak-Ciprus újonnan megválasztott elnökének az elsők között gratulált Recep Tayyip Erdoğan török elnök és Mevlüt Çavuşoğlu török külügyminiszter.

Megérdemeljük a függetlenséget. Harcosok vagyunk. Harcolunk azért, hogy létezzünk az Észak-ciprusi Török Köztársaságban"

– mondta Tatar vasárnap este a választási eredmények közlését követően, utalva arra, hogy nem támogatja Ciprus török és görög területeinek újraegyesítését.

Észak-Ciprus újonnan megválasztott elnöke a kétállami megoldás híve, míg a függetlenként politizáló Akıncı a megosztott sziget újraegyesítését szorgalmazza. A leköszönő elnök korábban arra is utalt, hogy ha újraválasztják, megpróbálja újraindítani a görögökkel a szigetegyesítés céljából folytatott béketárgyalásokat. A vasárnapi eseményeket követően Akıncı elismerte vereségét, azonban úgy véli, Törökország jelentősen befolyásolta az elnökválasztási eredményeket.

Olyan választási versenyen mentünk keresztül, amely nem normális körülmények között zajlott. Ezek az eredmények 45 éves politikai karrierem végét jelentik. Sok szerencsét kívánok az embereinknek"

– nyilatkozta vasárnap Akıncı az AP hírügynökségnek.

A korábbi elnök feltehetően arra utalt, hogy két héttel ezelőtt Tatar – még Észak-Ciprus miniszterelnökeként – bejelentette, hogy a török elnökkel egyeztetve biztosra vehető, hogy a hetvenes években szellemvárossá vált Varósziát ismét megnyitják.

♦ Varószia – avagy török nevén Maraş – egykor népszerű üdülőközpont volt, „a Földközi-tenger Las Vegasa”, ahol olyan sztárok fordultak meg, mint Marilyn Monroe, Elizabeth Taylor, Richard Burton vagy Brigitte Bardot. Amikor azonban 1974-ben Görögország támogatásával a görög ciprióták államcsínyt kíséreltek meg, mire a török lakosság védelmében Törökország katonai erővel beavatkozott, és Ciprus kettészakadt, a konfliktusnak a virágzó turistaparadicsom is áldozatává vált. A lakosságot elűzték, a területet lezárták, és az elmúlt majd öt évtizedben nem is engedtek be szinte senkit. ♦
Ciprus
Variósza elhagyatott városa Gazimagusa (Famagusta) szomszédságában található, ma észak-ciprusi területen
Fotó:  Magyar Nemzet

Ciprus szigetének megosztottsága 1974-ig nyúlik vissza, amikor Görögország támogatásával a görög ciprióták államcsínyt kíséreltek meg, Törökország azonban katonai erővel beavatkozott az eseményekbe, hogy védje a török lakosságot. A hetvenes évek történéseit követően jött létre az Ankarától gazdaságilag és katonailag is függő Észak-ciprusi Török Köztársaság, melyet a mai napig kizárólag Törökország ismer el független államként.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.