Új elnöke van Észak-Ciprusnak
A Törökország támogatta politikus nyerte az elnökválasztást a török ellenőrzés alatt álló Észak-Cipruson. A jobboldali nacionalista Nemzeti Egységpártot képviselő Ersin Tatar a szavazatok közel 52 százalékát tudhatja magáénak, ezzel legyőzte a leköszönő elnököt, Mustafa Akıncıt.

Észak-Ciprus újonnan megválasztott elnökének az elsők között gratulált Recep Tayyip Erdoğan török elnök és Mevlüt Çavuşoğlu török külügyminiszter.
– mondta Tatar vasárnap este a választási eredmények közlését követően, utalva arra, hogy nem támogatja Ciprus török és görög területeinek újraegyesítését.
Észak-Ciprus újonnan megválasztott elnöke a kétállami megoldás híve, míg a függetlenként politizáló Akıncı a megosztott sziget újraegyesítését szorgalmazza. A leköszönő elnök korábban arra is utalt, hogy ha újraválasztják, megpróbálja újraindítani a görögökkel a szigetegyesítés céljából folytatott béketárgyalásokat. A vasárnapi eseményeket követően Akıncı elismerte vereségét, azonban úgy véli, Törökország jelentősen befolyásolta az elnökválasztási eredményeket.
– nyilatkozta vasárnap Akıncı az AP hírügynökségnek.
A korábbi elnök feltehetően arra utalt, hogy két héttel ezelőtt Tatar – még Észak-Ciprus miniszterelnökeként – bejelentette, hogy a török elnökkel egyeztetve biztosra vehető, hogy a hetvenes években szellemvárossá vált Varósziát ismét megnyitják.
♦ Varószia – avagy török nevén Maraş – egykor népszerű üdülőközpont volt, „a Földközi-tenger Las Vegasa”, ahol olyan sztárok fordultak meg, mint Marilyn Monroe, Elizabeth Taylor, Richard Burton vagy Brigitte Bardot. Amikor azonban 1974-ben Görögország támogatásával a görög ciprióták államcsínyt kíséreltek meg, mire a török lakosság védelmében Törökország katonai erővel beavatkozott, és Ciprus kettészakadt, a konfliktusnak a virágzó turistaparadicsom is áldozatává vált. A lakosságot elűzték, a területet lezárták, és az elmúlt majd öt évtizedben nem is engedtek be szinte senkit. ♦
Ciprus szigetének megosztottsága 1974-ig nyúlik vissza, amikor Görögország támogatásával a görög ciprióták államcsínyt kíséreltek meg, Törökország azonban katonai erővel beavatkozott az eseményekbe, hogy védje a török lakosságot. A hetvenes évek történéseit követően jött létre az Ankarától gazdaságilag és katonailag is függő Észak-ciprusi Török Köztársaság, melyet a mai napig kizárólag Törökország ismer el független államként.