2025. július 5., 19:40

„Üdvözlendő új stratégia”. Franciaország keményen fellép a migránsok ellen

A La Manche-csatornán járőröző francia rendőrök első alkalommal tettek mozgásképtelenné egy migránscsónakot, kilyukasztva és megakadályozva azt, hogy folytassa útját. 

Vajon mi lesz?
Migránsok csónakja a La Manche-csatornán
Fotó: Facebook

 A brit miniszterelnök és belügyminiszter a migránsokkal szembeni keményebb fellépés bizonyítékaként üdvözölte a lépést, nem sokkal azelőtt, hogy Emmanuel Macron francia elnök találkozik Keir Starmer brit miniszterelnökkel az országok közötti migrációs megállapodásról.

A francia hatóságok azonban azt mondták, hogy vészhelyzetről volt szó, hogy életeket mentsenek, és megakadályozzák, hogy a hajó elsüllyedjen a tengeren. 

A rendőrség kezdetben nem avatkozott be, csupán készenlétben állt. A szokásos eljárások szerint a rendőrök csak akkor léphetnek fel, ha emberek élete veszélyben van. A túlzsúfolt hajó azonban nehezen navigált és nehezen indította be a motorját. Amint azonban a helyzet romlani kezdett, és a hajón lévő gyerekek sikoltozni kezdtek, a rendőrök közbeléptek. A rendőrök kilyukasztották a csónakot, megakadályozva, hogy az újra a tengerre hajózzon.

A francia rendőröknek általában tilos a vízbe menniük - kivéve közvetlen életveszély esetén. Ezúttal azonban a rendőrség elég kockázatosnak ítélte a helyzetet ahhoz, hogy úgy döntsön, intézkedik.
Bemegyünk”

- mondta az egyik csendőr, levetette nehéz rendőrfelszerelését, felkapott egy kést, és kollégáival együtt a vízbe indult, a brit miniszterelnök szóvivője pedig „jelentős pillanatnak” nevezte a francia biztonsági erők beavatkozását, hozzátéve:

Szigorúbb fellépést szeretnénk látni az illegális határátlépőkkel szemben, és ez kezd megtörténni”.

Még a brit belügyminiszter, Yvette Cooper is üdvözölte a fellépést, mondván, hogy ez egy „üdvözlendő új stratégia”, de a francia hatóságok azt mondták, hogy a fellépés a meglévő szabályokon alapult - hogy a rendőrség akkor léphet fel, ha az emberek élete közvetlen veszélyben van.

Francia források szerint azonban a migráció elleni fellépés részeként egy olyan lehetséges törvénymódosításra készülnek, amely szélesebb körű jogköröket biztosít a rendőröknek, beleértve azt is, hogy a sekély vizeken ilyen módon beavatkozhassanak.

Mindez akkor történik, amikor London és Párizs rekordszámú átkelési kísérlettel néz szembe a La Manche-csatornán. Az év eleje óta több mint 20 ezer migráns érkezett Nagy-Britanniába, 47 százalékkal több, mint a múlt év azonos időszakában.

A brit sajtó szerint a legújabb fejlemény része egy szélesebb körű erőfeszítésnek, amely a Franciaország és az Egyesült Királyság közötti együttműködés újragondolására irányul. Emmanuel Macron elnök a jövő héten Londonban tárgyal a kérdésről. A csúcstalálkozón jelentős "egy az egyben" megállapodás születhet a migránsok visszatéréséről.

Ennek el kellene tántorítania a migránsokat attól, hogy megtegyék a veszélyes hajóutat, mivel azonnal visszaküldhetik őket a franciaországi bevándorlási központokba. Ezáltal Nagy-Britannia jobban ellenőrizhetné, hogy kiket fogad be Franciaországból.

Megosztás
Címkék