Tusk: Lengyelország fontolja meg a gyalogsági aknák és a kazettás bombák tilalmáról szóló egyezményekből való kilépést
Lengyelországnak tovább kell növelnie védelmi képességeit, ennek kapcsán megfontolandó az ország kilépése a gyalogsági aknák és a kazettás bombák tilalmáról szóló nemzetközi egyezményekből - jelentette ki Donald Tusk lengyel kormányfő pénteken a varsói szejmben, jelezve, hogy ő támogatja ezt a lépést.

Tusk a szejm plenáris ülésén elhangzott beszédében ismertette az aktuális nemzetközi biztonsági helyzetre vonatkozó álláspontját. Beszédén Andrzej Duda elnök is jelen volt.
Utalva az előző napi, Ukrajnáról szóló rendkívüli brüsszeli csúcstalálkozóra, Tusk elmondta: uniós kollégái megosztották vele az arra utaló hírszerzési információkat, melyek szerint Oroszország úgy növeli katonai képességeit, hogy
Tekintettel az Oroszország iránti viszonyt érintő amerikai érdekek jelenleg zajló átértelmezésére, Európa helyzete nehezebbé válik - utalt Tusk az Ukrajnáról tervezett béketárgyalásokra.
Közölte: Varsó "komolyan tárgyal" Franciaországgal az európai nukleáris pajzsról. Utalt azokra a tervekre, melyek szerint 500 ezer főre emelnék a lengyel hadsereg létszámát a tartalékosokkal együtt. Bejelentette: az év végéig olyan kiképzési modellt szeretnének előterjeszteni, melynek értelmében minden felnőtt férfit kiképeznének egy esetleges "háborús helyzetre".
Később újságíróknak kifejtette: nem kötelező kiképzésre gondolt. Elmondta: kikérte a védelmi miniszter véleményét arra vonatkozóan, hogy Lengyelország kilépjen-e a gyalogsági aknák alkalmazásáról szóló, ottawai egyezményből, és "talán" a kazettás bombák tilalmáról szóló, dublini egyezményből is. Hozzátette: ő a pozitív véleményezést javasolja.
Andrzej Duda a szejm ülése előtt az X-en közölte: alkotmánymódosítási javaslatot nyújtott be Szymon Holownia alsóházi elnöknél, melynek értelmében a bruttó haza termék (GDP) legalább 4 százalékában szabnák meg a lengyel védelmi kiadásokat. Holownia ennek kapcsán emlékeztette az újságírókat: az idei lengyel költségvetés 4 százalékos védelmi ráfordítást irányoz elő. Elemezni fogják, hogy szükség van-e ehhez alkotmánymódosításra - tette hozzá a házelnök.