Továbbra sem lesz őslakos bizottság az ausztrál parlamentben, döntött a népszavazás
Az ausztrálok többsége elutasította egy történelmi jelentőségű népszavazáson azt, hogy az őslakosok nagyobb politikai beleszólást kapjanak a jövőben.
Az előzetes eredmények szerint
a válaszadók mintegy 58 százaléka szavazott nemmel a szombaton tartott népszavazáson
- közölte az ausztrál választási bizottság a szavazatok több mint felének megszámlálása után.
Anthony Albanese ausztrál miniszterelnök helyi idő szerint szombaton este számolt be az eredményről, és hangsúlyozta, hogy a szavazók döntését tiszteletben kell tartani.
A 60 éves kormányfő a nemzethez intézett beszédében elismerte, hogy
nem erre az eredményre számított, de hozzátette: „új utat kell keresnünk”.
Kijelentette, hogy tovább dolgozik az őslakosokkal való megbékélésért és az ausztrál társadalom megosztottságának megszüntetéséért.
Az ausztráloknak arról kellett dönteniük, hogy támogatják-e az alkotmány megváltoztatását azzal, hogy abba belefoglalják a „parlament hangját”, egy őslakos bizottságot, amely a szövetségi parlamentnek az őslakosokkal kapcsolatos kérdésekben fogalmazna meg ajánlásokat.
A tervet sok konzervatív ellenzéki ellenezte, de az őslakosok közül sem pártolta mindenki,
mert sokan úgy vélték, hogy ez a megoldás nem megy elég messzire érdekeik képviseletében.
Az őslakosok jogaival foglalkozó szakértők szerint a népszavazás eredménye rányomhatja bélyegét Ausztrália globális hírnevére, mivel egyesek szerint az ország más országokhoz - például Új-Zélandhoz, Kanadához vagy az Egyesült Államokhoz - képest elmaradt az őslakosok jogainak biztosításában.
A múltban az ausztrálok 19 népszavazáson 44 alkotmánymódosítási javaslatról döntöttek, és ezek közül csak nyolc ment át. A szombatit megelőző legutóbbi referendumon a szavazók elutasították, hogy Ausztráliát köztársasággá nyilvánítsák.