2025. július 23., 17:33

Törökország megállapodást kötött Nagy-Britanniával, hogy használhat Eurofighter vadászgépeket

Törökország egyetértési megállapodást írt alá szerdán Nagy-Britanniával arról, hogy használhat Eurofighter Typhoon típusú vadászgépeket, amelyeknek a megvásárlása a végső célja - jelentette be a török védelmi minisztérium.  

Eurofighter vadászgép
Képünk illusztráció
Fotó: TASR

A tárca tájékoztatása szerint a megállapodást Yasar Güler miniszter és brit hivatali kollégája, John Healey látta el kézjegyével egy Isztambulban megrendezett védelmi ipari vásáron.

A közleményben hangsúlyozzák: a megállapodással a felek egy újabb lépést tesznek afelé, hogy Törökország végül saját vadászgépekhez jusson flottája bővítése és felújítása céljából. A miniszterek azon dolgoznak, hogy a szóban forgó gépek használatba vétele mielőbb megkezdődhessen - tették hozzá.

Törökország eddig 40 olyan repülőgép megvásárlásáról tárgyalt, amelyeket az Airbus, a BAE Systems és a Leonardo cégek révén egy Németország, Nagy-Britannia, Olaszország és Spanyolország alkotta konzorcium gyárt. Törökország emellett igyekszik visszatérni az Egyesült Államok gyártotta F-35-ös vadászgépek gyártási programjába, amelyből Washington 2019-ben kizárta őt, mert vásárolt Oroszországtól Sz-400-as légvédelmi rendszereket. Washingtont közlése szerint az aggasztotta, hogy az Sz-400-asok révén Oroszország információkhoz jut az ötödik generációs F-35-ös vadászbombázókról.

Megosztás
Címkék