2022. december 16., 08:03

Titkos küldetéseken vettek részt a brit tengerészgyalogság egységei Ukrajnában

"Royal Marines deployed on ‘high-risk covert operations’ in Ukraine" - ezzel a főcímmel jelent meg tegnap egy írás brit The Times-ban. Szabad fordításban ez nagyjából annyit tesz: "A királyi tengerészgyalogságot kockázatos, fedett műveletek végrehajtására vezényelték Ukrajnába." A cím már önmagában is megdöbbentő lehet, de vegyük észre, nem valamelyik színvonaltalan brit bulvármédium szállítja a témát, hanem az Egyesült Királyság egyik legpatinásabb napilapja. 

brit tengerészgyalogság
Fotó: royalnavy.mod.uk

Bár a hivatalos megerősítés, ahogy arra számítani lehetett, erősen ködösít, de most először fordult elő, hogy egy magasrangú brit katonai vezető megerősítette, voltak-vannak brit katonák ukrán földön. Robert Magowan altábornagy, a brit tengerészgyalogság korábbi parancsnoka elismerte, hogy

a tengerészgyalogos egységek "igen érzékeny környezetben" biztosítottak különböző "titkos műveleteket" Ukrajnában. 

Elsőre is egészen meghökkentő a bejelentés. Nem csoda, s most legyünk igen-igen finomak, "erősen oroszpárti" magyar oldalak is felkapták mára a hírt. Azt már a legtöbb esetben elfelejtették közölni, hogy az ördög, mint annyiszor, most is a részletekben bújt el. Ez még a kisebbik baj, de ha kicsit mélyebbre ásunk a sztoriban, kiderül, nem is egy villásfarkú rejtőzik a sorok között. 

tengerészgyalogság
Fotó:  royalnavy.mod.uk

A hír ugyanis nem a Times-ban jelent meg először, a tengerészgyalogság hivatalos lapja a Globe and Laurel is hozta a hírt, hogy összesen mintegy 350 brit tengerészgyalogos segítette összepakolni és kimenekíteni a kijevi brit nagykövetség dolgozóit, amint világossá vált, nyakukon a háború.

A cikkből később kiderül és ez az igazán érdekes, hogy a tengerészgyalogosok áprilisban is visszatértek Ukrajnába, amikor már javában zajlott a háború.

Hivatalosan azért, hogy a külképviselet munkatársainak segítsék az újrakezdésben és a berendezkedésben, csakhogy most először kimondták a varázsszavakat is:

titkos műveletek. 

A brit sajtóban már hónapokkal ezelőtt szárnyra kapott a hír, hogy mintegy 30 tengerészgyalogos ott volt az ukrajnai brit nagykövetség dolgozóinak kimentésénél, de hogy összesen 350 brit katona megfordult Ukrajnában a háború kitörése óta, az eddig nem volt egyértelmű. 

Magowan cikkében egyenesen azt írta

a tengerészgyalogosok januárban, a kimentéskor és áprilisban, a visszatéréskor is támogattak több titkosított akciót, amelyek "igen magas politikai és katonai kockázattal" jártak. 

Hogy milyen akciókról és milyen kockázatokról van szó, természetesen nem közölték. Az mindenesetre érdekes adalék, hogy a királyi tengerészgyalogság mozgósított egységei (45-ös számú commando zászlóalj, magyarul talán különleges műveleti katonának lehetne ferdíteni) bár a sarkvidéki hadviselés specialistái, korábban a Falkland-szigetekért zajló csatákban (Port Stanley-nél), Irakban és Afganisztánban is bevetették őket.

Magowan azt is elismerte, az alakulat részt vett az ukrán fegyveres erők kiképzésében. Nyáron több száz ukrán katonát képeztek ki (alacsony számuk miatt vélhetően különleges feladatokra), az altábornagy szerint a későbbiekben az ukrán tengerészgyalogság számára is biztosítanak majd továbbképzéseket. 

tengerészgyalogság
Fotó:  royalnavy.mod.uk
Britek Ukrajnában

Korábban éppen a Times szelőztette meg, hogy brit különleges erők részt vettek az ukrán hadsereg egységeinek kiképzésében. Az első kapcsolatfelvételre még 2014-ben, Krím orosz megszállása után került sor (ORBITAL hadművelet), de a hivatalos álláspont sokáig az volt, február végével kivonták a brit katonákat, nehogy véletlenül harci érintkezésbe kerüljenek az inváziós erőkkel. Az ukrán sajtónál időközben elfelejtkezhettek az egyezségről, ugyanis az elmúlt hónapokban nem egyszer megírták - valószínűleg a brit katonai vezetés legnagyobb bánatára -, hogy az orosz inváziós erők megállításában kitüntetetett szerepet játszó NLAW-tankelhárítók használatára épp a brit hadsereg katonái oktatták ki az ukránokat - Ukrajnában. Arról már a brit sajtó is többször beszámolt, hogy egy Anglia déli részén található kiképzőközpontban brit katonák segítenek ukrán társaiknak. 

Szintén köztudomású, hogy brit kiberbiztonsági szakértők védik az ukrán infrastruktúra kritikus pontjait. A brit kormány megbízásából számos ukrán minisztérium vagy országos jelentőségű hivatal és közszolgálatot ellátó intézmény számítógépes hálózatát védik brit szakemberek. 

Az elmúlt hónapokban orosz egységek nem egy brit katonát fogtak el az ukrán földön, de ezek, legalábbis hivatalosan, egytől egyig önkéntesként mentek Ukrajnába harcolni. Mindmáig nem erősítették meg, hogy valaha harci cselekményre került volna sor a reguláris orosz és brit haderő egységei között. 

Korábban a brit haditengerészet (ide tartoznak a tengerészgyalogosok is) tartotta magát az állásponthoz, hogy harci feladatokat egyetlen brit katona sem látott el Ukrajnában.

Hogy akkor az általuk végrehajtott műveletek végülis miért jártak "igen magas politikai és katonai kockázattal", bizonyára sosem derül ki. 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.