2022. november 7., 13:00

Szivárogtatás: Biden elnök bizalmasa többször egyeztetett Putyin embereivel, hogy elkerüljék az eszkalációt

A Wall Street Journal vasárnap megjelent riportjában ismeretlen fehér házi forrásokra hivatkozva arról ír, Jake Sullivan, Biden elnök nemzetbiztonsági tanácsadója, több alkalommal is egyeztetett a Kreml magasrangú hivatalnokaival.

biden putyin
Fotó: TASR/AP

Korábban számtalan alkalommal írtunk arról, háború ide vagy oda, mennyire fontos a párbeszéd fenntartása a harcoló felek között, máskülönben nagyon nehéz lesz elkerülni a konfliktus eszkalációját. A WSJ most azt írja, Biden elnök stábja is figyelembe vette ezt a fontos tanulságot – tegyük hozzá gyorsan, szerencsére. A párbeszéd teljes megszüntetése, kövessenek el bármit is az oroszok Ukrajnában, senkinek nem érdeke.

Nem érdeke Oroszországnak, Európának vagy az Egyesült Államoknak, s ami a legfontosabb, még Ukrajnának sem!

Beszélnek mindenfélét!

A lapnak nyilatkozó, magukat megnevezni nem kívánó fehér házi bennfentesek azt állítják, az amerikai elnök egyik legközelebbi munkatársa, a nemzetbiztonsági tanácsadó, Jake Sullivan több alkalommal is egyeztetett az oroszokkal, hogy amennyire lehet, rendezett mederben tartsák a konfliktust. A WSJ szerint Sullivan elsősorban Jurisj Usakovval (korábbi washingtoni nagykövettel), Putyin külpolitikai tanácsadójával, illetve Nyikolaj Patrusevvel, az orosz biztonsági tanács elnökével tartotta a kapcsolatot.

A portál úgy tudja, a tárgyalások elsődleges célja nem a békefolyamat fellendítése volt, inkább csak az eszkaláció veszélyét szerették volna minimalizálni.

A WSJ forrásai azt ugyanakkor nem közölték, hol és milyen formában került sor az egyeztetésre, ahogy azt sem tudni, mennyire rendszeresek voltak ezek a találkozók, vagy jártak-e bármiféle eredménnyel. Úgy tudni, Sullivan azon kevés fehér házi hivatalnokok közé tartozik, akik támogatták a párbeszéd fenntartását, az elnök számos tanácsadója ezzel ellentétes állásponton van.

A hír megjelenésének érdekes aktualitást adnak nem csak a küszöbön álló félidős választások, hanem az a tény is, hogy Sullivan pár nappal ezelőtt Kijevben tárgyalt Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel. Nem világos, vajon az ukrán fél tudott-e az amerikai-orosz egyeztetésekről, Kijev egyelőre nem kommentálta az értesüléseket.

A WSJ azt írja, az amerikai fél azt szeretné, ha Zelenszkij nyilvánosan is hajlandóságot mutatna a konfliktus rendezésére, csakhogy nem elsősorban a béketárgyalások kieszközléséről van szó. Az amerikai kormány - írják - inkább PR-szempontból tekint az egészre, azt szeretnék reprezentálni, ők is érdekeltek a háború lezárásában.

Érdekes módon eddig sem a Fehér Ház, sem a Kreml részéről nem érkezett megerősítés. Sullivan irodájának szóvivője a WSJ kérdésére csak annyit mondott, "mindenfélét állítanak az emberek", a Kreml pedig nem is reagált a lap mailjeire. Az utolsó hivatalosan is megerősített egyeztetésre még márciusban került sor Sullivan és Patrusev között - emlékeztetett a Journal.

A WSJ által megkérdezett diplomata, az Obama-adminisztráció NATO-nagykövete, Ivo Daalder úgy fogalmazott: 

Különösen az atomhatalmaknál nagyon fontos, hogy fenntartsák a kommunikációs csatornákat, így segítve a másik oldal gondolkodásának megértését, valamint elkerülve a véletlen háborús konfrontációt.
Valami elkezdődött?

Az elmúlt hetekben több hónapos hiátus szűnt meg azáltal, hogy Washington és Moszkva között újraindult a párbeszéd. Az utolsó, májusi egyeztetés után szeptember-október fordulóján egy amerikaiak által kezdeményezett telefonbeszélgetésre került sor a két védelmi miniszer, Lloyd Austin (kiegészülve néhány nyugat-európai kollégájával) és Szergej Sojgu között. A beszélgetésre azt követően került sor, hogy az oroszok közölték, szerintük Ukrajna hamis zászlós hadműveletre készül a fronton vagy az orosz hátországban. Moszkva azt állította, az ukrán hadsereg piszkos bomba bevetését tervezi.

Mitől lesz piszkos a bomba? Nagyon leegyszerűsítve, a piszkos bombák hagyományos elven működnek. Kémiai robbanóanyagot használnának ugyan, de sugárzó anyagot, általában atomerőművek kiszuperált fűtőanyagát szórják szét. 

A párbeszéd felújításának nem csak a háború ad aktualitást - írja a lap. A két országnak ugyanis hamarosan tárgyalóasztalhoz kellene ülnie a hamarosan lejáró NEW-START atommegállapodás miatt. A még Barack Obama és Dimitrij Medvegyev által tető alá hozott egyezmény a nagy hatótávolságú nukleáris fegyverek korlátozásáról szól. A megegyezés részeként a felek kölcsönösen ellenőrizhették egymás fegyvereit, ám ez az a folyamat a COVID-9 kitörésével leállt és azóta sem indult újra. A WSJ azt írja, az orosz fél javaslata alapján november végén, Kairóban találkozhatnak újra a felek. 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.