Szijjártó Péter: Magyarország és Szlovákia megakadályozta az újabb EU-s szankciós csomag elfogadását
Magyarország és Szlovákia megakadályozta az újabb európai uniós szankciós csomag elfogadását, ezzel tiltakozva az ellen, hogy Brüsszel meg akarja tiltani az olcsó orosz földgáz és kőolaj vásárlását, ami tönkretenné Magyarország energiabiztonságát - jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn Brüsszelben.

A minisztérium közleménye szerint a tárcavezető az európai uniós külügyi tanács ülését követő sajtótájékoztatóján arról számolt be, hogy egyre durvuló háborús hangulat uralkodik a kollégái körében, ezúttal is óriási volt a nyomás az ukrajnai fegyverszállítások és támogatások fokozása, az újabb szankciók elfogadása és az ország sürgős uniós felvétele érdekében.
- sorolta.
- szögezte le.
- tette hozzá.
Kifejtette, hogy ennek oka, hogy ezzel párhuzamosan az EU meg akarja tiltani a tagállamoknak az olcsó orosz földgáz és kőolaj importját, ami tönkretenné Magyarország energiabiztonságát, és kétszeresére-háromszorosára emelné a rezsiköltségeket. Szijjártó Péter ezzel kapcsolatban elítélte Brüsszel "képmutató" politikáját, rámutatva, hogy miközben minden egyes magyar törvényt mikroszkóppal vizsgálnak meg, hogy megfelelnek-e a közösségi jognak, most súlyosan megsértik a vonatkozó szabályokat, ugyanis 2022-ben az EU egyhangú szavazással teljes körű mentességet adott Magyarországnak és Szlovákiának az oroszországi kőolajvásárlás tilalma alól.
- emelte ki.
Továbbá emlékeztetett arra is, hogy az orosz földgázimportra nincsenek érvényben korlátozások, és az Európai Bizottság ezen is a tagállamokat megkerülve, az egyhangúság elvét kiiktatva akarna változtatni.
- tudatta.
A miniszter hangsúlyozta, hogy
noha az utóbbi évtized során válság követett válságot, még így sem volt olyan bizonytalan helyzetben az európai energiapiac, mint most.
- figyelmeztetett.
- fűzte hozzá.