Szijjártó Péter: az új amerikai vezetés barátként tekint a magyar kormányra
Az amerikai kormányzat részéről százszázalékos nyitottság tapasztalható az előző adminisztráció idején Magyarországgal szemben meghozott bosszúintézkedések felülvizsgálatára, illetve megszüntetésére - közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden Washingtonban.

A minisztérium MTI-nek eljuttatott közleménye szerint a tárcavezető amerikai kollégájával, Marco Rubióval tárgyalt, majd arról tájékoztatott, hogy a kétoldalú gazdasági együttműködés kérdéseiről is egyeztettek, és sorra vették az előző elnök, Joe Biden vezette kormányzat utolsó heteiben és napjaiban meghozott intézkedéseket, amelyek "egyértelműen a politikai bosszú szándékával születtek meg annak érdekében, hogy ártsanak Magyarországnak, s aztán ártsanak a jövőbeni magyar-amerikai kapcsolatoknak".
- emelte ki.
"Itt vannak szankciós intézkedések, amelyek a magyar energiabiztonságot illetik akár a földgázvásárlás, akár a nukleáris energia terén, de itt van Rogán miniszter úr szankcionálása is" - sorolta.
- folytatta.
Szijjártó Péter kitért arra is, hogy érintették a beruházási együttműködést is, és azt hangsúlyozta, hogy a Magyarországon mára több mint százezer embernek munkát adó amerikai vállalatok érdekeit is sérti az, hogy a Biden-adminisztráció felmondta a kettős adóztatás elkerüléséről szóló megállapodást.
Aláhúzta: ez a döntés arra válaszul született, hogy hazánk nem volt hajlandó beállni a sorba a globális minimumadó kapcsán, ezt azonban Donald Trump is ellenzi.
- tudatta.
A miniszter üdvözölte, hogy ezúttal is bebizonyosodott, hogy az új amerikai vezetés barátként tekint a magyar kormányra, és fontos feladatának tekinti a kétoldalú kapcsolatok fejlesztését.
- összegzett.