Szergej Lavrov: A nukleáris hatalmaknak kommunikálniuk kell egymással
A nukleáris hatalmaknak kommunikálniuk, nem pedig kiabálniuk kell egymással - jelentette ki Szergej Lavrov orosz külügyminiszter az Andrew Napolitano, Larry Johnson és Mario Nawfal amerikai bloggereknek adott interjújában.

Lavrov kifejezte Moszkva nyitottságát bármilyen, a tiszteletre épülő formátumra Donald Trump amerikai elnök azon felvetésével kapcsolatban, hogy az atomfegyverekről amerikai-orosz-kínai találkozót kellene tartani. Emlékeztetett arra, hogy az Egyesült Államok többször kifejezte érdeklődését a stratégiai stabilitásról való párbeszéd folytatására Oroszországgal.
- mondta a miniszter az orosz sajtó által részletesen ismertetett interjúban.
Ugyanakkor megjegyezte, hogy
amikor az érdekek nem egyeznek vagy ellentmondanak egymásnak, a felelős országoknak mindent meg kell tenniük annak érdekében, hogy ez ne fajuljon konfrontációvá, főleg katonai konfrontációvá, amely más országok számára katasztrofális következményekkel járna.
Mint mondta, az orosz fél jelezte az amerikainak, hogy ezt a logikát követi.
- tette hozzá.
Lavrov szerint Európa és Nagy-Britannia azt akarja, hogy az ukrajnai konfliktus folytatódjon, növelni szándékozik a tétet, és készül valamire, hogy Washingtont agresszív fellépésre késztesse Oroszországgal szemben.
A tárcavezető hangsúlyozta, hogy fenyegetést jelentene Oroszország számára a NATO-csapatok ukrán területen való jelenléte bármilyen zászló alatt, bármilyen minőségben, beleértve a békefenntartóit is, ezért semmilyen körülmények között nem fogadja el a NATO-országok jelenlétét ukrán területen. Kifogásolta, hogy a nyugati országok, miközben azt hangoztatják, hogy Ukrajna nélkül Ukrajnáról semmit sem mondanak, Oroszország kizárásával mindent megtesznek Oroszország ellen. Leszögezte:
az ukrajnai válság ügyében nem szabad olyan kompromisszumot kötni, amely az emberek sorsát veszélyeztetné.
Prioritásnak nevezte Moszkva számára, hogy megvédje azokat az embereket, akiket "a kijevi rezsim" a törvényei által "megfosztott a történelmüktől". Lavrov szerint Ukrajna megtarthatta volna 1991-es határait, "de a Krím és a Donyec-medence egy része nélkül", ha tiszteletben tartotta volna a minszki megállapodásokat.
- hangoztatta.
Európáról szólva hangot adott álláspontjának, miszerint az Európai Unió elvesztette függetlenségét, gazdasági jelentőségét, és folyamatban van iparának elvesztése is.
- mondta.
Felidézte a német kormányzati nyilatkozatokat, amelyek szerint a Németország sohasem fogja helyreállítani a gázszállítást az Északi Áramlat-2 csővezetéken keresztül, mert meg kell szabadulnia az orosz gáztól való függőségétől.
- hangsúlyozta a miniszter.
Felhívta a figyelmet arra, hogy miközben az EU-ban korábban arról beszéltek, hogy "stratégiai vereséget" kell mérni Oroszországra, most arról nyilatkoznak, hogy nem fogadják el Ukrajna kapitulációját.
- mondta Lavrov.
- nyilatkozott Szergej Lavrov.