Szantorinin csökkent a földrengések gyakorisága, de nem tudni mi jön még
A görög kormány vezető szeizmológusa szerint a Szantorinit és a közeli szigeteket érintő földrengések gyakorisága az elmúlt napokban csökkent, de a következő hetekben a rengések folytatódásának kilátásai továbbra is bizonytalanok.

„Sajnos egyelőre várnunk kell. Ezek a szeizmikus sorozatok nem érnek véget gyorsan. Követik a saját idővonalukat” - mondta Kosztasz Papazakhosz szeizmológus az állami ERT rádiónak hétfőn.
A Szantorinin és a közeli szigeteken szükségállapotot hirdettek,
miután ebben a hónapban a tenger alatti rengések ezrei - amelyek néha percenként voltak érezhetők - arra késztették a lakosokat és a dolgozókat, hogy a görög szárazföldre költözzenek.
A szigeteken az iskolák harmadik hete zárva tartanak, a biztonsági szolgálatok pedig elővigyázatosságból mentőcsapatokat készítettek elő és tartalék áramfejlesztőket állítottak fel.
A kormány hétfőn bejelentette, hogy Szantorinin egy vészkikötőt hoz létre a széles körű evakuálás esetére.
Papazakhosz, a Szaloniki Egyetem geofizika professzora jelenleg két vészhelyzeti bizottság képviselője, amelyekben a kormány, a hadsereg és a mentőszolgálatok tudósai és tisztviselői vesznek részt. Elmondta, hogy a katasztrofális kitörések által formált Szantorini vulkánszigetet nem fenyegeti veszély a szunnyadó vulkánja miatt, de megjegyezte, hogy a magma befolyásolja a rengéseket.
„Az aktivitás alapvető oka a tektonikus és a magmás folyamatok kölcsönhatása” - mondta. „Ez nem jelenti azt, hogy az olvadt anyagnak - a magmának - sikerül áttörnie a 8 kilométeres kéregréteget, és a felszínre jut, újabb vulkánkitörést okozva”.
A tudósok tisztább képet alakítanak ki, miután több érzékelőtől gyűjtöttek adatokat
- tette hozzá.
Kifejtette: „Nemcsak a szeizmográfokat figyeljük, hanem számos más rendszert is, amelyek a talajdeformációt, a gázkibocsátást és a műholdas adatokat követik”.
Hangsúlyozta:
mivel még túl korai lenne értékelni a szeizmikus aktivitás jelenlegi enyhe de-eszkalációját. Sok meglepetéssel találkoztunk”.
Hétfőn 5,1-es erősségű földrengéseket is regisztráltak a négy, szükségállapot alatt álló sziget által határolt tenger alatti területen.