2023. február 23., 14:13

Stier Gábor: Jó eséllyel a második évfordulón is tart majd a háború

Az orosz társadalom a háború egy éve alatt ütésállóbbnak bizonyult, mint ahogy azt bárki gondolta volna, beleértve a Nyugatot, de magát az orosz elitet is – vélekedik Stier Gábor, a Moszkvatér portál alapító főszerkesztője. A külpolitikai szakíró szerint Moszkva katonai kudarcai ellenére a gyors orosz összeomlás nyugati vágyálom, az elhúzódó háborúban nincsenek leosztott lapok. Az interjúból az is kiderül, mit tanult Putyin a Szovjetunió összeomlásából, s hogyan kamatozik ez most számára.

stier
Fotó: Katona Tamás

Oroszország a várt gyors győzelem helyett véres, elhúzódó háborúba bonyolódott Ukrajnában. Egy évvel a Kijev elleni kudarccal végződő támadás után milyen a közhangulat Oroszországban, mennyire sorakozik fel a társadalom a háború mögé?

A felmérések azt mutatják, hogy a háború támogatottsága némileg csökkent, de még mindig 60-70 százalékos. Tavaly ősz óta, amikor meghirdették a részleges mozgósítást és a háború a tévéképernyőkről beszivárgott a családokba, érzékelhetően megnőtt azok száma, akik szorongással élik meg az elhúzódó háborús konfliktust. Arról azonban szó sincs, hogy az oroszok tömegesen szembe fordulnának a rendszerrel, Putyin támogatottsága még mindig nyolcvan százalékos. A közhangulat azt mutatja, az orosz társadalom az elmúlt egy évben ütésállóbbnak bizonyult, mint azt előzetesen várták.

A gyors győzelem elmaradása után valószínűleg magát az orosz elitet is meglepte a társadalom állóképessége, de a nyugatiakat egészen biztosan. Ők a gazdasági szankciók hatására Oroszország gyors összeomlására számítottak, arra, hogy széles körben robban ki az elégedetlenség a rendszerrel szemben. Nem ez történt.

A háborús fenyegetettség nyilván összezárja a társadalmat, ezt látjuk az ukrán oldalon is. Az viszont magyarázatra szorul, a katonai kudarcok hatására miért nem nőtt számottevően a rendszerrel szembeni elégedetlenség Oroszországban?

Putyin sokat tanult a Szovjetunió összeomlása utáni felfordulásból és az azzal járó létbizonytalanságból. A rendszerét kezdettől fogva arra alapozza, hogy a lehető legszélesebb társadalmi csoportok számára garantálja a szociális biztonságot. Ez a háború idején is így van, és alapvetően befolyásolja a közhangulatot.

Az oroszok többségének életszínvonala az elmúlt egy évben nem csökkent számottevően. Előzetesen a tavalyi évre nyolc-tíz százalékos visszaesést vártak az orosz gazdaságban, ehhez képest a visszaesés alig haladta meg a két százalékot. Ez közel sem a várt összeomlás.

Mi van emögött: a tartalékok felélése, a rövidtávú túlélés? Vagy a nyugati szankciók ellenére hosszabb távon is működőképes maradhat az orosz gazdaság?

Egyfelől Oroszország az elmúlt években valóban hatalmas tartalékokat halmozott fel, amelyből a nyugati zárolások ellenére is maradt még bőségesen. Ráadásul a 140 milliós orosz piac éppen elég nagy ahhoz, hogy a belső keresletre támaszkodva a gazdaság szinten tudjon maradni, mi több, a termelést a hadiipar is pörgeti. A másik oldalra pedig jegyezzük fel,

az elveszített európai energiapiacok helyett Moszkva az ázsiai országok révén hosszabb távon is tudja pótolni a kieső bevételeket. Ahogy arról sem szabad megfeledkezni, hogy a példátlan pénzügyi szankciók ellenére a jegybank stabilan tartotta a rubel árfolyamát.

Ebben kitüntetett szerepe van Elvira Nabiullina jegybankelnöknek, akit pénzügyi körökben világszerte elismernek.

stier
A legjobb az lenne, ha a vérontás minél hamarabb befejeződne, de ez nyilvánvalóan nem fog megtörténni
Fotó:  Katona Tamás

Bár az orosz gazdaság állóképességét a Nyugat szemmel láthatóan alulbecsülte, Kijev támogatásában demonstratívan egységes a nyugati katonai szövetség. Ha ez így áll, mindkét fél hosszú háborúra készülhet?

Igen, sajnos jó eséllyel jövőre, a második évfordulón is tartani fog még a háború.

Sokat emlegetik a nagy tavaszi orosz offenzívát, én azt hiszem, hosszú, felőrlő háborúra készülnek az oroszok. Ezt látjuk Bahmutban is.

A legjobb az lenne, ha a vérontás minél hamarabb befejeződne, de ez nyilvánvalóan nem fog megtörténni. A legreálisabb forgatókönyvnek azt gondolom, hogy Ukrajna a felőrlő háborúban a nyugati fegyverszállítások ellenére kivérzik. Az ország a menekülthullám következtében így is a demográfiai katasztrófa szélére jutott.

Hogyan alakulhat a kárpátaljai magyarság jövője? Van-e mibe kapaszkodnia az egyre fogyatkozó létszámú közösségnek?

Borúsnak látom a kárpátaljai magyarság jövőjét. A háború felerősítette az elvándorlást, és a kilátások is kedvezőtlenek.

A háború kimenetelétől függetlenül előre elmondható, hogy növekedni fog a maradék magyarságra nehezedő asszimilációs nyomás.

A nemzetállamépítés akkor is folytatódni fog, ha Ukrajna vesztesen kerül ki a háborúból, csak akkor a nemzetállami törekvéseket a frusztráció fogja hajtani, nem a győzelemből származó önbizalom.

A következő napokban elemzőket, biztonságpolitikai szakértőket kérdezünk az első évfordulójához érkezett ukrajnai háború eddigi következményeiről, kilátásairól. Tartsanak velünk!

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.