Sorsdöntő választás előtt a vajdasági magyarság
Minden választás meghatározó egy-egy közösség életében, márpedig a vajdasági magyarok szempontjából a vasárnapi szerbiai választások kiemelkedően fontosnak tekinthetők. Száz évvel Trianon után olyan történelmi távlatok látszanak megnyílni, amelyek minden korábbi – reális alapokon nyugvó és józannak tekinthető – elképzelést felülmúlhatnak. Az anyaország eredményes és hatékony nemzetpolitikája, a szerb–magyar viszony, de a világpolitikai folyamatok is kedvezőnek mutatkoznak - írja a Magyar Nemzet vajdasági tudósítója, Tóth Péter.

A vajdasági magyarok tisztában vannak azzal, hogy minél többen élnek a szavazati jogukkal, annál erősebb lesz az érdekérvényesítésük az elkövetkező négy évben. Mivel egyes szerbiai ellenzéki csoportosulások bojkottra szólítanak fel, a korábbiaknál alacsonyabb részvételre lehet számítani, így a magyarok szavazatai felértékelődhetnek. A hétmilliós Szerbiában mintegy 250 ezer magyar él, a Vajdaságban csaknem 15 százalék az arányuk.
A felmérések szerint jó eséllyel mindössze öt pártlista jut majd be a belgrádi parlamentbe. Az SNS mellett a szintén kormányzó Szerbiai Szocialista Pártnak (SPS) van erre a legjobb esélye. Az ellenzéki erők közül a Szabad Polgárok Mozgalmának (PSG), a Szerbiai Radikális Pártnak (SRS), valamint az Alekszandar Sapics olimpiai érmes vízilabdázó nevével fémjelzett listának van még esélye a háromszázalékos bejutási küszöb átlépésére. A kisebbségi pártok közül a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ), az egyetlen induló magyar párt tekinthető befutónak, de ahhoz, hogy frakciót is alakíthasson, öt mandátumra lenne szüksége. Eddig négy képviselője volt.