2024. augusztus 18., 19:43

Rövidítsétek meg a szünidőt, már nem győzzük, követeli az olasz anyák petíciója

Az olaszországi anyák kampányt indítottak az iskolai szünet lerövidítéséért, mert kimerítőnek találják, hogy 14 hétig kell nyáron vigyázniuk gyermekeikre.

Nem olyan szép az
Hamis idill Velencében
Fotó: Facebook
Az anyák lázadnak a hosszú vakáció ellen, és reformot követelnek a kormánytól, hogy hosszabbítsák meg a tanévet, a gyerekek több időt töltsenek az osztálytermekben, és kevesebbet gyötörjék szegény szüleiket”

- írja a The Telegraph.

A tanév megváltoztatására és az iskolások nyári szünidejének lerövidítésére irányuló online petíciót már több mint 70 ezren írták alá.

A petíciót a We World gyermekjótékonysági szervezet és két aktivista anya tiszteletlen blogja hozta létre MammadiMerda néven, ami szabad fordításban „sz**házi anyukát” jelent. A petíciót az oktatási miniszternek kívánják benyújtani, hogy komoly politikai vitát indítsanak az iskolai szünidő lerövidítéséről.

A blog mögött álló Sarah Malnerich és Francesca Fiore azt állítják, hogy Málta és Lettország mellett Olaszországban a leghosszabb a nyári szünet a világon.

Rámutatnak, hogy a 14 hetes nyári iskolai szünetet eredetileg azért vezették be a hatóságok, hogy a gyerekek segíthessenek szüleiknek a földeken végzett munkában és a termés betakarításában.

A társadalom azóta megváltozott, de a tanév megmaradt az időben befagyasztva”

- mondta Fiore a Telegraphnak.

Abszurdnak tartom, hogy az iskolák az év három hónapjára bezárnak. A múlthoz képest, amikor az anyák és nagymamák otthon maradtak és vigyáztak a gyerekekre, míg a férjük dolgozni ment, ma sokkal több olasz nő dolgozik. Ragaszkodunk a régi mezőgazdasági naptárhoz, amikor a gyerekeknek júniusban abba kellett hagyniuk az iskolát és a földeken dolgozniuk, de ez száz évvel ezelőtt volt”

- mondta egy dühös anya, a 34 éves Chiara Faggioli, aki kétgyermekes építészmérnök.

A családok különböző módokon próbálják túlélni a nyári szünidei hónapokat. Néhányan szerencsések, hogy a közelben vannak a nagyszülők, akik vigyáznak a gyermekeikre. Mások úgy oldják meg, hogy a nap nagy részében a képernyők elé ragasztják a gyerekeiket, miközben ők otthonról dolgoznak.

Megint másoknak fizetniük kell utódaik nyári táboroztatását, ami sok pénzbe kerül nekik - átlagosan 1200 euróba gyermekenként. A két vagy három gyermeket nevelő családok számára ezek a kiadások igen nagy terhet jelentenek.

Ne higgyetek az Instagramon látott idilli fotóknak”

- kommentálja a La Repubblica, »a nyár olasz családok százezrei számára válik rémálommá«.

Még azoknak is, akik elég szerencsések ahhoz, hogy két-három hétre elmenjenek nyaralni, meg kell küzdeniük, hogy tizenegy hetet kitöltsenek.

Ez majdnem 80 nap - ennyi időre volt szüksége Phileas Foggnak Jules Verne regényében, hogy körbeutazza a világot”

- jegyezte meg a lap.

Ha azonban a gyerekek a június eleji búcsú helyett júliusig az iskolában akarnak maradni, az iskolaépületek légkondicionálása elengedhetetlen lesz.

Jelenleg szinte egyetlen osztályteremben sincs légkondicionáló”

- mutatott rá Francesca Fiore.

Az éghajlatváltozás tehát azt jelenti, hogy Olaszországban még melegebb lesz. Kormányzati beruházásra van szükség, hogy az ország minden iskolájában legyen légkondicionáló. Ha nem tesszük meg, mit fogunk csinálni 15 év múlva, amikor májustól szeptemberig 40°C is lehet”.

- tette hozzá.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.