Politico: A tehetetlen Európa a csőd felé tart, hacsak nem fogad el alapvető változásokat
Franciaország jelenleg 3,3 billió eurós rekordösszegű államadóssággal küzd. Erre válaszul François Bayrou miniszterelnök már be is mutatta az államadósság csökkentésére és az államháztartás megmentésére irányuló tervét, beleértve egy különös javaslatot két munkaszüneti nap eltörlésére, ami azonnal éles kritikát váltott ki az ellenzék részéről.

Marine Le Pen azzal fenyegetőzött, hogy megbuktatja Bayrou kormányát, ha az nem vonja vissza a javaslatot.
Ahogy a Politico rámutat, hasonló problémák azonban nemcsak Franciaországot érinthetik a jövőben, hanem egész Európát. Az oldal még azt is állítja, hogy „a tehetetlen Európa a csőd felé tart, hacsak nem fogad el alapvető változásokat”.
A szerver szerint a fő probléma és a helyzet javításának akadálya a deficit és az állami adósságok.
A lap úgy látja, hogy ezek az elfogadandó alapvető változások „a digitalizáció, a szén-dioxid-mentesítés és a védelem, amelyeket a demográfiai csökkenés hátterében kell finanszírozni”. Az oldal azonban azt is megjegyzi, hogy Európának nagyon kevés vagy egyáltalán nincs mozgástere, éppen az adósságai és a deficitje miatt.
Ezeket az állításokat hivatalos előrejelzésekkel és statisztikákkal lehet alátámasztani. Az eurózóna esetében például a Nemzetközi Valutaalap várakozásai szerint az övezet országainak teljes költségvetési hiánya az évtized végére a bruttó hazai termék 3,3%-ára emelkedik, ami a bruttó államadósságot a GDP 93%-ára növeli.
A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) július elején kiadott jelentése szerint a demográfiával összefüggő általános szociális kiadások - beleértve a munkavállalók és a nyugdíjasok arányát - továbbra is problémát jelentenek majd, különösen a tagországok számára. Ezek a GDP mintegy 3 százalékpontjával fogják növelni a közkiadásokat 25 év alatt.
- figyelmeztet az OECD.
A Politico beszámol továbbá arról, hogy sok esetben (és országban) az állami nyugdíjrendszer költségeinek az előteremtése a legégetőbb kérdés.
Például az Egyesült Királyság Költségvetési Felelősségi Hivatala ebben a hónapban kimutatta, hogy a 2070-es évek elejére ezek a költségek a GDP 7,7%-át teszik majd ki, szemben a mai 5%-kal (és az 1950-es, mindössze 2%-kal). Tágabb értelemben az Európai Bizottság legutóbbi, a probléma számszerűsítésére tett igyekezete szerint a népesség elöregedésének teljes költsége - beleértve a nyugdíjak, az egészségügyi ellátás és az idősek gondozásának költségeit - a GDP 2019-es 24%-áról 2070-re a GDP 25,9%-ára emelkedik.