2024. április 1., 17:16

Pfizergate vagy furcsa diplomácia. Miről levelezett von der Leyen és a cég vezetője?

Az Európai Ügyészség (EPPO) vizsgálatot indított az Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság vezetője és Albert Bourla, a Pfizer vezetője között a Covid-19 vakcinákról folytatott tárgyalásokkal kapcsolatos bejelntés miatt - jelentette a Politico a belgiumi Liege-ben működő ügyészség szóvivőjére hivatkozva.

Lsz ebből valami?
Ursula von der Leyen - Albert Bourla
Fotó: X-TWITTER/ma7

Az elmúlt hónapokban az Európai Ügyészség nyomozói vették át az ügyet a belga ügyészektől, akik a Politico által látott jogi dokumentumok szerint "közügyekbe való beavatkozás, SMS-ek megsemmisítése, korrupció és összeférhetetlenség" miatt nyomoztak von der Leyen ellen.

Az erős nyomozati jogkörrel rendelkező EPPO korábban nyilvánosságra hozta, hogy vizsgálja az oltóanyag-vásárlást, de arról nem nyilatkozott, hogy vizsgálja-e az Európai Bizottság vezetőjét is. Az üggyel kapcsolatban még senkit sem vádoltak meg.

Az Európai Bizottság vezetőjével kapcsolatos kérdések akkor kerültek terítékre, amikor a The New York Times (NYT) több mint egy évvel ezelőtt arról számolt be, hogy a 2021 májusában megkötendő óriási megállapodás előkészítése során üzeneteket váltott a gyógyszercég főnökével.

Az EU több százmillió oltóanyagot rendelt a Pfizertől, és a páros a NYT szerint körülbelül egy hónapon át telefonált és üzeneteket váltott, és ez a "személyes diplomácia nagy szerepet játszott az üzlet megkötésében".

Az ügyben eredetileg a belga hatóságok Liege-ben indítottak nyomozást 2023 elején, miután Frédéric Baldan helyi lobbista büntetőfeljelentést tett. Később a magyar és a lengyel kormány is csatlakozott,

de Lengyelország tavaly visszavonta panaszát, miután a választások után beiktatták az ország Donald Tusk vezette Európa-párti kormányát

- közölte a lengyel kormány szóvivője.

A Pfizergate-ügy

Baldan büntetőfeljelentése pontosan a von der Leyen és Bourla közötti állítólagos szöveges üzenetváltásra vonatkozott az oltóanyag-szerződés előkészítése során; az ügyet Pfizergate-nek nevezték el. A brüsszeli média szerint az, hogy a nyomozást az európai főügyész vette át, megnehezítheti az EB-vezér azon törekvését, hogy az EP-választások után második ciklusra is az uniós végrehajtó testület élére kerüljön.

Tavaly decemberben a Politico saját elemzésére hivatkozva arról számolt be, hogy az uniós országok legalább 215 millió adag, a Covid-19 elleni vakcinát dobtak ki, ami az adófizetőknek mintegy négymilliárd euróba került.

E vakcinák közül sokat a világjárvány csúcspontján, 2021-ben vásároltak, éppen akkor, amikor az EU megkötötte a legnagyobb egyedi szerződését, amelynek keretében 1,1 milliárd adagot vásárolt a Pfizer/BioNTech-től.

Ezzel kapcsolatban a szerver megjegyezte, hogy könnyű elfelejteni, hogy mennyire bizonytalan volt a helyzet 2021-ben, amikor a vakcinamegállapodást meghirdették. De annak mérete és időzítése problémásnak bizonyult.

Az országokat még akkor is a dózisok megvásárlására kötelezték, amikor a világjárvány visszaszorulóban volt, míg az arra irányuló erőfeszítéseket, hogy a felesleges injekciókat harmadik országoknak adományozzák, a csökkenő kereslet és a logisztikai problémák meghiúsították.

Az EPPO európai szintű nyomozást folytat pénzügyi bűncselekmények ügyében, és elméletileg lefoglalhat telefonokat és egyéb releváns anyagokat az Európai Bizottság irodáiban vagy más országokban, például von der Leyen szülőhazájában, Németországban - jegyezte meg a Politico.

Az Európai Bizottság mindeddig nem volt hajlandó megerősíteni a szöveges üzenetek létezését, illetve felfedni azok tartalmát.

Minden szükségeset már elmondtak. Megvárjuk az eredményeket"

- kommentálta korábban az EB vezetője a Pfizergate-ügyet. A magyar kormány nem reagált a megkeresésre, a Pfizer és az EPPO pedig nem kívánta kommentálni az ügyet - tette hozzá a Politico.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.