Patthelyzet Bulgáriában
A Magyar Nemzet elemzést közöl a Bulgáriában kialakult kormányválságról.
A cikk szerzője megállapítja, hogy Rumen Radev bolgár államfő kormányalakítási megbízást ad ma a Bolgár Szocialista Párt elnökének, Kornelia Ninovának, aki kifejezte készségét a kormányalakítási tárgyalások megkezdésére. A tárgyalásokra azonban árnyékot vet, hogy úgy tűnik, a színfalak mögött az oroszellenes kormány megalakításában érdekelt amerikai külügyminisztérium mozgatja a szálakat.
Mint ismert, a múlt hónap végén az ellenzék bizalmi szavazáson buktatta meg a bolgár kormánykoalíciót, azóta folynak a próbálkozások új kormány felállítására a jelenlegi parlamenti viszonyok között. Mivel a legnagyobb kormánypárt, a protestpártként tavaly megalakult Folytatjuk a változást (PP) sikertelenül próbálkozott a kormányalakítással, és a legnagyobb ellenzéki alakulat, a jobboldali Polgárok Bulgária Európai Fejlődéséért (GERB) pedig azonnal visszaadta az államelnöknek a megbízatást, Rumen Radev államfő ma a második legnagyobb kormánypárti erőnek, a szocialistáknak adja a kabinetalakítás lehetőségét.
A szerző értesülései szerint, ha most lennének a választások, a GERB 22,2 százalékos eredményt érne el, a PP 21,5, a Szocialista Párt 11,6 százalékot. Vélhetőleg újra patthelyzet alakulna ki.
Az amerikai célkitűzések érdekében a szófiai amerikai nagykövet, Herro Mustafa múlt pénteken reggelire hívta meg a PP, a GERB, a szocialisták és a kormánypárti Demokratikus Bulgária egy-egy vezető politikusát, ám nem a pártvezetőket, hanem azokat, akiknek a részvételére számítanának a következő kormányban - írja a lap.
vagyis Kiril Petkov miniszterelnök és helyettese, Aszen Vaszilev, Kornelia Ninova, a szocialisták elnöke, illetve Bojko Boriszov volt miniszterelnök, az ellenzéki GERB vezére. A találkozón a PP képviseletében résztvevő Kalojan Ikonomov a reggeliről állítólag nem is értesítette előre pártjának két vezetőjét.
– háborgott Aszen Vaszilev.
Állítólag Kiril Petkov is dühös volt amiatt, hogy a háta mögött szervezkedik az amerikai nagykövetség. A szocialista Kornelia Ninova is a médiából értesült, hogy helyette Krisztián Vigenin vett részt a reggelin.
Az amerikai nagykövetségek más európai országokban is igyekeznek aktívan beavatkozni a helyi politikába. Évekkel ezelőtt, 2013-2014-ben Magyarországon is történtek ilyen kísérletek. Akkor Mark André Goodfriend, az USA budapesti nagykövetségének ideiglenes ügyvivője személyesen vett részt ellenzéki megmozdulásokon és közreműködött abban a nagy visszhangot keltett ügyben, amely során a NAV akkori elnökét, Vida Ildikót kitiltották az Egyesült Államokból.
Forrás: Magyar Nemzet, Tüntünkov Jordán