Orosz házelnök: ki kell dolgozni a Nobel-békedíj visszavonásának módját
A Nobel-békedíjat lejáratták azzal, hogy olyan politikusoknak ítélték oda, akik nem akadályozták meg országuk széthullását, valamint háborúkat és konfliktusokat robbantottak ki, ezért az elismerésbe vetett bizalmat csakis a visszavonási mechanizmus bevezetésével lehet helyreállítani - írta Vjacseszlav Vologyin az orosz parlament alsóházának elnöke vasárnapi Telegram-bejegyzésében.

A politikus szerint az alaptudományokért kiosztott Nobel-díjakkal kapcsolatban nem merül fel ilyen kérdés, mert ott valódi eredményeket jutalmaznak. Rámutatott, hogy a Nobel-békedíjasok értékelésére ma már nincsenek egyértelmű kritériumok, holott a Alfred Nobel a végrendeletében megnevezte őket. Ezek az ismérvek nemzetek összefogásához való hozzájárulás, az állandó hadseregek felszámolása vagy csökkentése, illetve a békekezdeményezések kidolgozása.
Felhívta a figyelmet arra, hogy a díjazottak között van még Aung Szan Szú Kji mianmari politikus, akinek kormányát a muszlim rohingják ellen elkövetett népirtással vádolták meg, és Barack Obama volt amerikai elnök is, akinek kormányzásának idején az arab tavasz és a szíriai konfliktus is kirobbant.
- írta Vologyin.
Véleménye szerint "elfogadhatatlan, hogy szörnyű bűncselekményekben érintett emberek" még mindig a díjazottak között vannak, olyanok pedig, akik valóban megérdemelnék ezt a elismerést, nincsenek.
A Nobel-békedíj egyik idei jutalmazottja Dmitrij Muratov, az orosz Novaja Gazeta című független napilap főszerkesztője volt, Maria Ressa amerikai-filippínó újságírónő mellett. Muratovnak a Kreml és az orosz kormány a szóvivője útján gratulált.