Orbán: Kezdeni kell valamit a helyreállítási alappal, a tízmilliós Portugália 30%-kal több pénzt kapna, mint az ugyanekkora Magyarország
A V4-ek kormányfői, köztük Igor Matovič szlovák miniszterelnök csütörtöki lednicei találkozójukon elsősorban az Európa Tanács jövő heti összejevetelével kapcsolatos álláspontjukat kívánták egyeztetni. A megbeszélésen szó volt a koronavírus-járvány okozta károk enyhítését célzó helyreállítási alap elosztási mechanizmusáról, továbbá a 2021–2027 közötti időszak több évre szóló EU-költségvetési keretéről.

Andrej Babiš cseh kormányfő szerint az EU több évre szóló pénzügyi keretét igazságosan kell meghatározni. Ezt a véleményt Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök is osztja, aki úgy látja, hogy a gazdagabb országoknak többet kellene befizetniük.
Orbán Viktor magyar miniszterelnök kifejtette, a mostani terveket meg kellene szabadítani az abszurd elemektől. Erkölcsi problémák is kísérik. A népességük és területük alapján szinte megegyező államok közötti egyenlőtlenség példájaként említette, hogy Portugália 30 százalékkal nagyobb támogatást kapna, mint Magyarország.
A kormányfők közös sajtótájékoztatóján Orbán Viktor kiemelte: Magyarország alapvetően pozitívan viszonyul a javaslathoz a helyreállítási alapról, de még sokat kell dolgozni rajta, el kell távolítani belőle az abszurd elemeket. Morális problémát jelent, hogy összességében a gazdag országok több pénzt kapnának, mint a szegényebbek, ez nem maradhat így - jelentette ki. Úgy vélte, emellett rugalmas felhasználásra van szükség, hiszen másra kell a pénz az egyes országokban. Továbbá le kell mondani a rebate-ek (visszatérítések) rendszeréről, ezt a speciális összeget Nagy-Britannia kapta, de az ország kilépett az unióból - magyarázta.
Orbán kiemelte, "jó volt újra barátokkal találkozni", és pénteken Budapesten a szlovák miniszterelnökkel folytatják a most megkezdett megbeszéléseket. A kormányfő szlovák kollégájának együttérzését fejezte ki a ruttkai támadás miatt.
A cseh kormányfő bírálta a GDP szerinti gazdagság kritériumát, mivel az EU nyugati államainak cégei a V4 országok produktivitásából osztalékok formájában részesednek. Igazságosabb lenne, ha a bruttó hazai terméket vennék alapul.
A legtöbb pénzt a koronavírus által leginkább sújtott két ország: Spanyolország és Olaszország kapná (313 milliárd eurót). Andrej Babiš ezzel kapcsolatban korábban elmondta, hogy nem szeretné, ha Csehország ráfizetne azokra az országokra, amelyek a vírussal szemben rosszul védekeztek és nem gondoskodtak megfelelően a polgáraikról. Az EU 750 milliárd eurót kíván elosztani a helyreállítási alap keretében. Ebből nem egész 20 milliárd euró jutna Csehországra.