A szakértő elsőként leszögezte, hogy tökéletes védelem nem létezik, utalva Egon Bahr, neves német biztonságpolitikai szakértő gondolataira, miszerint a biztonság a múltban abszurd, a jelenben relatív, a jövőben pedig kiszámíthatatlan.
Nógrádi György rámutatott a németországi helyzet összetettségére. Kiemelte, hogy az egykori NDK területén lévő öt tartományban jóval kevesebb migráns él, mint a nyugati tartományokban, és az elfogadottságuk is alacsonyabb. A magdeburgi támadás elkövetője 2006 óta, tehát 18 éve él Németországban, mégsem integrálódott a társadalomba, ami súlyos kérdéseket vet fel az integrációs politika hatékonyságával kapcsolatban.
Mi jött le róla? Hogy szaúdi. Szaúd-Arábia tele van különböző menekültekkel. Számomra az egyes számú kérdés, hogy ő szaúd-arábiai szaúdi-e, vagy pedig egy odament migráns? Ha ő ezt a tettét Szaúd-Arábiában hajtotta volna végre, nyilvánvalóan kivégzik. Ő nem tudott integrálódni. Mi a tanulság? Gyakorlatilag az a migráció, amely elözönlötte Európát, rendkívül komoly biztonságpolitikai veszélyeket rejt magában"
– nyilatkozta a szakértő.
A migránsok jelentős része nem hajlandó dolgozni, integrálódni vagy nyelvet tanulni. Nemrég közzétett német statisztikák szerint a csaknem egymillió Németországban élő szír migráns mindössze egyharmada vállal munkát, kétharmaduk szociális ellátásból él"
– húzta alá Nógrádi.
A következő év elején rendkívüli választások lesznek a németeknél, s óriási viták vannak arról, hogy mikor lehet ezeket az embereket hazaküldeni.
Kimutatták azt, ilyen statisztika eddig nem volt hivatalosan Németországban, hogy a legtöbb bűncselekményt Németországban a szírek, utána pedig az ukránok követik el"
– hangsúlyozta a szakértő.
Nógrádi kritizálta Angela Merkel korábbi kancellár migránspolitikáját, különösen a „Wir schaffen das” (Meg tudjuk csinálni) és a„Keine Obergrenze” (Nincs felső határ) kijelentéseit. Szerinte ezek a politikák nem voltak reálisak és súlyos következményekkel jártak a 2015-ös migránsválság idején.
Merkel azt mondta 2015 után, hogy Németország történetében három sikeres integrációja volt a migránsoknak. 1945 után, amikor kitelepítették Közép- és Kelet-Európából a németeket. A válasz az, hogy ez igaz, csak ez tényleg sikeres volt, mert ezek a németek, akik 250 éve éltek Kelet-Közép-Európában, Magyarországon, Csehszlovákiában, Romániában stb. Ezek tényleg németek voltak, integrálódni akartak és dolgozni. Merkel második mondata az volt, hogy sikeresen integrálta a 17 millió keletnémetet a német egységkor. Ez nem igaz, erről szívesen tartanék egyszer egy előadást. A 17 millió keletnémet jelentős részét mindmáig nem sikerült integrálni, sok szempontból. Merkel harmadik mondata az volt, hogy sikeresen integrálni fogják a 2015-től bejövő elképesztő mennyiségű migránst, ami szintén nem igaz. Merkelnek két mondata volt, és minden innen datálódik. Az egyik, hogy »wir schaffen das«, azaz meg tudjuk oldani – nem tudták. A másik az, hogy »keine obergrenze«, tehát nincs felső határ – hogyne lenne felső határ. Tehát a mai helyzetben nyilvánvalóan mindenki sokkal óvatosabb pozíciót foglal el, mert készül a következő választásokra"
– mondta Nógrádi György.