Németország nyakán maradnak a szíriai migránsok
A német külügyminiszter, Johann Wadephul az elmúlt napokban felkavarta a szíriai menekültek hazatéréséről szóló vitát.
A kereszténydemokrata politikus a polgárháború által elpusztított országba tett látogatása után kijelentette, hogy a hatalmas pusztításra tekintettel nem várható, hogy a jelenleg Európában élő menekültek közül sokan önként visszatérnének.
Wadephul a múlt héten járt Szíriában. A háború előtt több mint 1,5 millió ember lakta fővárosnak, Damaszkusznak romba dőlt negyedei láttán kétségeit fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy sok szíriai menekült gyorsan visszatérhet-e hazájába.
– idézte a minisztert például a ZDF televízió hírportálja. Wadephul ezzel kisebb vihart kavart Berlinben – még a kereszténydemokraták (CDU) soraiban is.
A CDU képviselőcsoport alelnöke, Günter Krings például kijelentette, hogy „a szövetségi külügyminiszter spontán kijelentése nyilvánvalóan ki van emelve a kontextusból, ha bármilyen jelentőséget tulajdonítanak neki a közelgő és szükséges szíriai visszatérések szempontjából”.
A szász-anhalt-i tartomány CDU elnöke, Sven Schulze nem érti Johann Wadephul kijelentéseit.
– mondta. Szerinte most célzottan kell dolgozni egy stratégián, amelynek célja ezeknek az embereknek a gyors visszatérése. „A részben elpusztult ország és a Németországnál rosszabb életkörülmények nem ok arra, hogy ne dolgozzunk ezen” – állítja.
A tény az, hogy tavaly december óta, amikor a törökök által támogatott lázadók megdöntötték Bassár el-Aszad elnök rendszerét, több mint egymillió ember tért vissza Szíriába. Ez derül ki az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának statisztikáiból, amelyek szerint 4,5 millió szíriai állampolgár viszont továbbra is külföldön tartózkodik.
Csak Törökországból 550 000 szíriai tért vissza hazájába, Libanon 320 000, Jordánia pedig 152 000 visszatérővel követi őt. Egyiptom és Irak is több tízezer visszatérőt regisztrált Szíriába Aszad bukása után.
A polgárháború kezdetén, 2011-ben körülbelül 22 millió ember élt az országban. Németországban jelenleg közel egymillió szíriai állampolgár él – a szövetségi adatok szerint összesen 947 833 ember. Ez ugyan körülbelül 30 000 szíriaival kevesebb, mint az év elején, de a Bild napilap szerint ez a csökkenés összefüggésben lehet a szíriai migránsoknak megadott német állampolgársággal, és nem a hazájukba való visszatéréssel.
Azok a szíriaiak, akik úgy döntenek, hogy elhagyják Németországot, igénybe vehetik a szövetségi kormány pénzügyi támogatását, amely családonként akár 4000 eurót is elérhet. A bukás óta azonban még 3000 ember sem élt ezzel a lehetőséggel. Ezzel szemben a polgárháború végével a migránsok beáramlása nem szűnt meg – idén több mint 20 000 szíriai származású ember kért menedéket Németországban.
A menekültek visszatérésének problémáját, beleértve a büntetett előéletű szíriaiak deportálását, Merz német kancellár közvetlenül Ahmád al-Sara szíriai elnökkel, a Tahrír al-Sam iszlamista szervezet volt főparancsnokával kívánja megoldani, amely a polgárháború végén az Aszad-ellenes koalíció központi ereje volt.