2021. május 3., 12:05

Német külügyminiszter: mindenkinek rossz lenne a határok módosítása a Balkánon

Mindenkinek rossz lenne a határok módosítása a Balkánon - jelentette ki a német külügyminiszter hétfőn Berlinben, hangsúlyozva, hogy hazájának semmi köze a volt Jugoszlávia térségének újrarendezéséről szóló, ismeretlen szerzőjű informális diplomáciai feljegyzéshez, amely a napokban bukkant fel a nemzetközi sajtóban.

heiko maas
Fotó: TASR/AP

Heiko Maas az észak-macedóniai külügyminiszterrel, Bujar Oszmanival folytatott megbeszélése után közösen tartott sajtótájékoztatón, kérdésre válaszolva kijelentette, hogy tárgyalni sem szabad a csupán "üres szavakat" tartalmazó dokumentumról.

A régióra vonatkozó német külpolitika alapvetése, hogy "el a kezekkel a határoktól"

- mondta a német diplomácia vezetője.

Kifejtette, hogy a Nyugat-Balkán egészét érintené, és a térség viszonyrendszerében kialakult összes kapcsolatra hátrányos hatással lenne, ha bárhol módosítanák a határokat.

Mi ezt nem akarjuk, elutasítottuk a múltban, elutasítjuk most is, és teljességgel elutasítjuk a jövőben is

- szögezte le Heiko Maas.

Hozzátette:

ha esetleg híresztelések jelennének meg arról, hogy Németország bármilyen formában részt vett a Nyugat-Balkán újrafelosztásáról szóló non-paper típusú diplomáciai dokumentum összeállításában, akkor csakis "fake news-ról", álhírekről lenne szó.
Az áprilisban felbukkant dokumentum szerint a térség stabilitásának biztosításához etnikai alapon át kell rajzolni a volt Jugoszlávia területén kialakult országok határait. Így Észak-Macedónia és Montenegro egyes részeit, valamint Bosznia-Hercegovina teljes egészét fel kell osztani Horvátország és Szerbia között, Koszovót pedig hozzá kell csatolni Albániához.

Senki sem erősítette meg hivatalosan, hogy Charles Michel , az Európai Tanács elnöke  ilyen tartalmú dokumentumot kapott Szlovéniától. Ennek ellenére a brüsszeli diplomáciai körökben "szlovén" dokumentumként emlegetik, mivel Janša kabinetje állítólag részt vett a különféle címekre történő elküldésében.

Tehát nem Szlovénia hivatalos álláspontja, hanem csak az egyik informális javaslat a volt Jugoszlávia országait érintő kérdések lehetséges megoldására. A szlovének szerint tartalma teljes mértékben ellentmond minden érvényes dokumentumuknak, amelyen Szlovánia külpolitikája alapul. A dokumentumot inkább a szerb és a horvát nacionalista körökhöz igazítják, „amelyek három évtizede dolgoznak Bosznia és Hercegovina feldarabolásán”.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.