2024. november 2., 18:24

Nem kér a fehér diákokból egy kanadai egyetem

Nem kér a fehér diákokból, vagy legalábbis hallgatói helyeinek 75 százalékát – saját megfogalmazásuk szerint - „egyenlőséget érdemlő” csoportok tagjainak, vagyis színes bőrűeknek, az LMBTQ csoportjaihoz tartozó személyeknek és más „hátrányos helyzetűnek” prezentált csoportok képviselőinek tartja fenn a torontói városi egyetem orvosi kara – számolt be az újításról több hírforrás, köztük a nationalpost.com is.

 

A torontói városi egyetem látképe - illusztráció.

Első olvasatra nehéz eldönteni, hogy a hírnek – amelyhez hasonlókkal sajnos egyre gyakrabban találkozhatunk – egy ésszerű elvek mentén működő társadalomban - inkább egy szatirikus magazinban vagy egy az idült etnomazochizmus eseteit taglaló elmeorvosi szaklapban lenne e a helye. A valóság azonban az, hogy a hétköznapi kanadai valóság egy bizarr példáját leíró esetről van szó. Egy olyan konkrét példáról, amikor egy a jelenleg tevékeny orvosállomány túlnyomó többségét kitévő csoportot diszkriminálnak csupán faji alapon, szinte teljesen figyelmen kívül hagyva eddigi tanulmányi előmenetelüket és képességeiket.

El tudják képzelni, hogy milyen mértékű „rasszista, kirekesztő” stb. fogalmakból összeálló szitokáradat érne a fősodrú sajtó részéről bármilyen oktatási intézményt, ha történetesen egy ilyen kvótát ellentétes előjellel próbálna meg bevezetni, vagyis úgy, hogy fehér diákokat részesítene előnyben? Persze a kérdés tisztán plátói volt, hiszen ilyen esetre a „fejlett nyugat” országaiban sehol sem kerülhetne sor, és főként nem a Trudeau féle marxista kultúrharcosok által vezetett Kanadában.

Az ominózus kanadai oktatási intézmény belső előírásai alapján megköveteli, hogy az ott hallgatói helyre pályázók tanulmányi eredményeinek átlaga 3,95 legyen egy négyig terjedő skálán. Ugyanakkor a szerintük „egyenlőséget érdemlő” csoportok tagjainak esetében a megkövetelt átlag csak 3,3 pont, vagy, egyes esetekben ennél is alacsonyabb is lehet. Ami, amellett, hogy egyenesen diszkriminálja a „valamilyen oknál fogva” sok esetben jobb tanulmányi előmenetelt felmutató fehér diákokat, azt a kérdést is felveti, hogy vajon mi vár arra fele az orvosi szakmára, ha nem a képességek megléte vagy hiánya lesz a döntő egy felvételi esetében.

A kanadai egyetem ennek a bizarr ötletének a megvalósítására egyébként jelentős részben a helyi legfelsőbb bíróság egy olyan döntése alapján kerülhet sor, amely az ilyen fajta megkülönböztetést nem nyilvánította alkotmányellenesnek. Érdekes módon déli szomszédjaiknál, az Amerikai Egyesült Államokban, a Harvard egyetem által bevezetni tervezett kvótarendszer esetében az ottani legfelsőbb bíróság alkotmányellenesnek mondta ki az ilyen megkülönböztetést.

Persze utóbbi esetben is előfordulhat, hogy csak a jövőben még megváltoztatásra kerülő döntésről van szó és belátható időn belül majd az államokban sem áll semmi a „fejlődés” útjába. Addig viszont a progresszió jegyében legalább Kanadában javasolni lehetne a hasonló kvóták bevezetését az élet más területein is, hiszen mi lenne látványosabb fokmérője az „egyenlőségnek”, mint az, hogy „esélyt kapjanak” az egy nyelvet beszélő tolmácsok, a diszkalkuliában szenvedő elméleti matematikusok, vagy éppen a kóros elhízás sújtotta transzgender sztriptíztáncosnők és szociopata politikusok. Ja, hogy az utóbbiak esetében mintha már látni is lehetne a fejlődést? Nahát, akkor csak előre a „szebb holnapokhoz” vezető úton!

 

 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.