2024. október 17., 09:04

NATO főtitkára: Nem mondhatom, hogy teljes egészében támogatom az ukrán győzelmi tervet.

Mark Rutte, az Észak-atlanti Szerződés Szervezetének főtitkára szerdán úgy nyilatkozott, hogy a Volodimir Zelenszkij ukrán elnök által bemutatott úgynevezett győzelmi terv jó jel. A jelenlegi helyzetben azonban nem tudja egészében támogatni. 

Sose lesz vége?
Volodimir Zelenszkij - Mark Rutte
Fotó: TASR/ma7/Instagram
Az, hogy ilyen tervet javasoltak, erős jelzés Zelenszkij és csapata részéről. De ez nem jelenti azt, hogy itt most azt mondhatom, hogy támogatom az egész tervet, ez egy kicsit nehéz lenne, mert sok olyan kérdés van, amelyet még jobban meg kell értenünk”

- mondta a holland ex-miniszterelnök, aki október elején a norvég Jens Stoltenberget követte a NATO élén.

A tervnek sok aspektusa van, sok politikai és katonai kérdés, amelyeket az ukránokkal közösen kell lebontanunk, hogy megértsük, mi áll mögötte, és hogy lássuk, mit tehetünk és mit nem”

- mondta Rutte.

Addig is folytatjuk az Ukrajnának szánt masszív katonai segélyt. Oroszországnak meg kell értenie, hogy mindaddig folytatjuk ezt, amíg ők folytatják a háborús erőfeszítéseiket”

- tette hozzá a NATO-főtitkár.

Korábban szerdán Rutte azt mondta, hogy a győztes tervről tárgyal szövetségeseivel. Megismételte álláspontját is, mondván, hogy Ukrajna NATO-tagsága, amely a győztes terv egyik kulcspontja, visszafordíthatatlan folyamat.

Zelenszkij szerdán mutatta be győztes tervét. Célja, hogy Ukrajna pozícióját eléggé megerősítse ahhoz, hogy véget vessen az Oroszországgal folytatott háborúnak. Szerinte, ha a tervet most végrehajtják, legkésőbb jövőre megvalósulhat a háború befejezése.

Zelenszkij szerint a terv öt pontból és három titkos kiegészítő pontból áll. Ezek között szerepel az azonnali NATO-felkérésen kívül Ukrajna katonai és védelmi képességeinek megerősítése. A terv előirányozza továbbá az ukrán katonai művelet folytatását az oroszországi Kurszk térségében, és Kijev javasolja egy „nem nukleáris stratégiai elrettentő eszközök átfogó csomagjának” ukrajnai telepítését is.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.