2020. július 23., 19:01

Nagy gondban az Egyesült Államok gazdasága, egyre több amerikai kér munkanélküli segélyt

Március vége óta először emelkedett az első alkalommal munkanélküli segélyt kérők száma az Egyesült Államokban a múlt héten, jelezve, hogy romlik a munkaerőpiaci helyzet az új koronavírussal fertőzöttek számának megugrása és a nyomott kereslet következtében.

Fotó: pixabay.com

A washingtoni munkaügyi minisztérium csütörtökön közölte, hogy a szezonálisan kiigazított adatok szerint az első alkalommal munkanélküli segélyért folyamodók száma 1 millió 416 ezer volt a július 18-án zárult héten, 109 ezerrel haladja meg az egy héttel korábban mért 1 millió 307 ezret. Elemzők ennél sokkal jobb adatot, 1 millió 300 ezres számot vártak.

Tizenöt hétig tartó trend szakadt meg ezzel, a legrosszabb hét, azaz a március 26-tal végződött hét óta először mértek emelkedést.

Miután a koronavírus-járvány és az annak megfékezését célzó intézkedések miatt szinte teljesen leállt az amerikai gazdaság, március harmadik hetében példátlan méretű elbocsátási hullám indult. Egy hét múlva több mint 6,86 millión tetőzött az első alkalommal munkanélküli segélyt kérők száma, amely aztán folyamatosan csökkent, de aggasztóan magas, jóval az egymillió fölötti szinten maradt.

A segélykérelmek számát mérő négyhetes mozgóátlag 16 ezer 500-zal, 1 millió 360 ezer 250-re süllyedt a július 18-án zárult héten. Tavaly ilyenkor még 215 ezer 250-en állt a mozgóátlag.
A mozgóátlag az a mutató, amely segít kiszűrni az ideiglenes, egyszeri hatásokat.
A tartósan munkanélküli segélyt kérők száma a július 11-ével végződött héten 1 millió 107 ezerrel, 16 millió 197 ezerre csökkent. Elemzők jóval rosszabb adatra számítottak, 17 millió 60 ezres számot vártak.

A tartósan munkanélküli segélyt kérők számát mérő négyhetes mozgóátlag 758 ezer 500-zal, 17 millió 505 ezer 250-re süllyedt. Ez még mindig több mint tízszerese az egy évvel korábbi 1,69 milliós számnak.

A járvány megfékezését célzó intézkedések lazítása után újra emelkedni kezdett a fertőzöttek száma, a leginkább sújtott régiókban, az ország déli és nyugati részén egyes helyeken a hatóságok újra elrendelték a nem létfontosságú vállalatok tevékenységének felfüggesztését vagy éppen elhalasztották az újranyitást. Így elindult az elbocsátások második hulláma, ami a kereslet csökkenésének következménye.

Az amerikai gazdaság februárban süllyedt recesszióba. Az Egyesült Államok bruttó hazai terméke 5,0 százalékos évesített ütemben csökkent az első negyedévben. A koronavírus-járvány becslések szerint az amerikai gazdaság teljesítményének negyedét vihette el a második negyedévben.
A 2007-2009-es pénzügyi és gazdasági válság idején, amikor 8,7 millió álláshely szűnt meg, 665 ezren tetőzött az első alkalommal munkanélküli segélyt kérők heti száma.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.