2020. január 14., 13:44

Monarchia iránti nosztalgia: Mária Teréziának akarnak emlékművet állítani Prágában

A csehek több mint 5 méter magas emlékművet terveznek állítani Mária Teréziának Prágában. Úgy tűnik a cseh fővárosban erősödni kezd a monarchia iránti nosztalgia, ugyanakkor a szobor felállítását különböző tiltakozások is kísérték.  

Galéria
+1 kép a galériában
A Mária Terézia életrajzi filmsorozat nagyon népszerű a csehek körében.
Fotó: RTVS

Idén tervezik leleplezni Mária Terézia királyné legelső emlékművét Prágában – adta közre a ČT24. Az emlékművet a Milada Horáková-parktól délre kívánják elhelyezni a cseh főváros hatodik kerületében.

Mária Terézia szobra valószínűleg 2020 szeptemberére készül el, az építési munkálatokkal egyetemben pedig négymillió cseh koronába fog kerülni.

A csehek ilyen módon kívánnak emléket állítani a felvilágosult Habsburg uralkodónőnek, és az egyetlen asszonynak, aki valaha is a cseh királyi trónuson ült.

Petíciók és ellenzők

Az emlékmű létesítésével kapcsolatos pályázatot már 2013-ban meghirdették. Ugyanakkor a Mária Teréziát idéző alkotás ellenszenvet is keltett egyesekben, akik több petícióval is tiltakoztak a szobor installációja ellen.

A 2016-ban benyújtott petícióban leginkább azt nehezményezték, hogy Mária Terézia szobrát abban a parkban kívánják elhelyezni, ahol 1942-ben elesett Václav Morávek, a náci rezsimmel szembeni ellenállási mozgalom tagja. Hasonló érvekkel tavaly is benyújtottak egy petíciót. Az aláíró személyek ellenezték továbbá, hogy Morávek emléktábláját felcseréljék a királyné emlékművére.

Ellenben Jan Lacina, a városrész polgármester-helyettese biztosította a petíció benyújtóit arról, hogy erre nem fog kerül sor.

Két park létezik. Az egyik a Milada Horáková-parktól délre fekszik, és Mária Terézia-parknak nevezik. A másik park a Milada Horáková-park mögött található és Václav Morávek nevét viseli

– fejtette ki Lacina.

Ugyanakkor a monarchia-párti Koruna Česká nevezetű csoport egy nyílt levéllel fordult a városrészt polgármesteréhez, Ondřej Kolářhoz, melyben támogatásukat fejezték ki a Habsburg uralkodónőnek szóló emlékmű felállítását illetően.

2017-ben, amikor Mária Terézia születésének 300. évfordulójára emlékeztek, leleplezték az emlékmű alapkövét Prágában.

Prága nosztalgikus hangulatban van, Pozsony még mindig idegenkedik

Mária Terézia emlékművének tervét Ján Kovářík cseh szobrász és Jan Proksa építész készítették. Az 5 és fél méter magas szobor fehér műkőből készül, és antigraffiti tulajdonságú mázzal lesz bevonva.

Prága így Bécshez és Pozsonyhoz csatlakozik, amely városoknak már van Mária Terézia emlékműve

– olvasható a ČT24 oldalán.

Ugyanakkor a pontosítás kedvéért említsük meg, hogy Pozsonynak nincsen Mária Terézia emlékműve.

A monumentális Mária Terézia-szoborcsoportot, Fadrusz János alkotását, amely a Koronázási domb téren (ma Ľudovít Štúr tér) állt, 1921-ben elvakult csehszlovák légiósok egy csoportja ledöntötte és darabokra zúzta.

Helyére Bártfay Tibor alkotása, Ľudovít Štúrnak, a szlovák nemzeti mozgalom vezetőjének szoborcsoportja került 1972-ben.

A Pozsonyi Városvédő Egyesület (BOS) kezdeményezése nyomán terv született arra, hogy a szobrot újrafaragják, és minden esély megvolt arra, hogy 2011-ben ismét felállítják az egykori Koronázási domb terén.

Az 5000 támogatóval szemben azonban a Matica Slovenská 11 ezer ellenző aláírást gyűjtött.

A szobor visszatéréséről a pozsonyi városi képviselők döntöttek és elutasították azt. Fadrusz János alkotásának kicsinyített másolatát száműzték a belvárosból. Legutóbb hírek arról szóltak, hogy a River Park Hotel mögé helyezték el.

Politikailag elfogadhatatlan Habsburgok

A csehek körében az utóbbi időben nagy népszerűségnek örvend Mária Terézia személye. Köszönhető ez elsősorban annak a nem régiben indult televíziós sorozatnak, amely a királyné életét mutatja be. A Mária Terézia 2017-től kezdve készülő, osztrák-cseh-magyar-szlovák koprodukcióban leforgatott életrajzi filmsorozat (rendezte Robert Dornhelm).

A sorozat harmadik és negyedik részét többek között Terézvárosban (Terezín) is forgatták. A települést a királyné fia, II. József alapította, és Mária Teréziáról kapta a nevét.

Közvetlenül Csehszlovákia megalakulása után erős Habsburg-ellenes hangulat volt jellemző az új államban. Csehország területén ekkor sok helyen eltávolították a Mária Terézia nevét idéző feliratokat és elnevezéseket.

Kivétel ez alól Terézváros, avagy az Olmützben (Olomouc) található egyik történelmi kapu - írja a ČT24.

1918 után bármiféle kapcsolat a Habsburg családdal és a régi monarchiával politikailag elfogadhatatlannak minősült, így minden régi elnevezés és utcanév nagyon gyorsan eltűnt 

– mondta a témában kapcsolatos riportban Jiří Hofman történész. 

Forrás: ČT24, ČTK

 

Galéria
+1 kép a galériában
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.