2021. február 12., 14:06

Mianmari puccs: Az ENSZ emberi jogi nyomozója szankciók kivetésére buzdította a Biztonsági Tanácsot

Az ENSZ emberi jogi nyomozója pénteken felszólította a Biztonsági Tanácsot, fontolja meg szankciók kivetését Mianmarra, mert egyre több jelentés, illetve fényképes bizonyíték érkezik arról, hogy a mianmari biztonsági erők éles lőszert vetettek be a tüntetők ellen, megsértve ezzel a vonatkozó nemzetközi jogot.

Fotó: Jorge Silva (@jgesilva) | Twitter

Thomas Andrews szerint a büntető intézkedések fegyverembargót, utazási tilalmat jelenthetnének.

Andrews egyúttal megerősítette:

szeretné, ha a világszervezet küldöttsége felkereshetné az országot, ahol a hadsereg február 1-jén katonai puccs keretében átvette a hatalmat.

A katonai junta ezt eddig nem tette lehetővé.

Myint Thu, Mianmar ENSZ-hez akkreditált nagykövete jelezte:

országa szeretné folytatni az együttműködést a világszervezettel és a Délkelet-ázsiai Nemzetek Szövetségével (ASEAN).

Hozzátette:

nem szeretnék megakasztani a születőben lévő demokratikus átalakulást" Mianmarban.

Nada al-Nashif, az ENSZ emberi jogi főbiztosának helyettese eközben a tüntetők bátorságát méltatta.

Ők jelképezik Mianmar jövőjét

- mondta a tisztségviselő a világszervezet Emberi Jogi Tanácsának rendkívüli ülésén, amelyet a témának szenteltek.

Azt a jövőt, amelyet az igazságosság, a javak tisztességes elosztása és a különféle népcsoportok közötti harmonikus kapcsolatok jellemeznek 

- tette hozzá.

Al-Nashif kiemelte:

az emberi jogi főbiztosság 350 őrizetbe vett politikus, aktivista, újságíró, szerzetes és diák sorsát követi figyelemmel. A tisztségviselő támogatja a puccsistákkal szembeni szankciókat, de egyúttal felszólította a büntető intézkedéseket fontolgató országokat: ügyeljenek arra, hogy azok ne a civileken csapódjanak le.

A humanitárius segítségnyújtásnak folytatódnia kell - húzta alá.

Egy az Európai Unió és Nagy-Britannia által benyújtott határozattervezet egyebek mellett azt követelte, hogy

a hadsereg azonnal és feltételek nélkül engedje szabadon a házi őrizetben álló korábbi mianmari vezetőt, Aung Szan Szú Kjít, valamint a polgári kormány más magas rangú tisztségviselőit, és vessenek véget az internetkorlátozásoknak.

A mianmari hadsereg február 1-jén, a parlament ülése előtt néhány órával vette át a hatalmat, és őrizetbe vette az országot addig vezető Aung Szan Szú Kjít, valamint több más magas rangú politikust. A lépést azzal indokolták, hogy a kormány nem reagált a katonaság választási csalásokra vonatkozó panaszaira.
Min Aung Hlaing, a mianmari junta vezetője egy héttel később szabad választásokat ígért és azt, hogy a hadsereg átadja a hatalmat következő választásokon nyertes politikai erőnek. A hadsereg egyéves rendkívüli állapotot vezetett be, és kinevezte az új kabinet tagjait.
Az elmúlt napokban válaszul folyamatossá váltak a több tízezres megmozdulások, és polgári engedetlenségi kampány kezdődött. Kedden a rendőrség éles lőszerrel lőtt a tüntetőkre.
 
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.