2025. július 21., 18:25

Merz és társai új paktumot kötnek Putyin ellen. Trump nélkül

Németország, Franciaország és az Egyesült Királyság közeledik egymáshoz, és felkészül az USA nélküli jövőre. Az európai vezetők párhuzamos diplomáciai struktúrákat építenek ki Európa védelmére, miközben az USA elnöke, Donald Trump egyre távolodik a kontinenstől. 

Vajon mi lesz?
Keir Starmer és Friedrich Merz kézfogása
Fotó: TASR/AP

Miután idén februárban megnyerte a német parlamenti választásokat, Merz kancellár első hivatali hónapjait elsősorban a külpolitikának szentelte, azzal a céllal, hogy Németország újra megerősödjön a világ színpadán. Az adósságfék enyhítésével, különösen a katonai kiadások javára, ígéretet tehetett arra, hogy a következő években a bruttó hazai termék 5 százalékára emelkednek a német védelmi és a kapcsolódó infrastruktúrára fordított kiadások.

Ezzel párhuzamosan Németország intenzív diplomáciai kampányt indított. Múlt csütörtökön Merz és Keir Starmer brit miniszterelnök széles körű védelmi, gazdasági és partnerségi megállapodást írt alá.

Egy héttel korábban Starmer és Macron megállapodott abban, hogy szorosabban összehangolják nukleáris arzenáljaikat, és Párizsban létrehozzák az „elszántak koalíciójának” új központját is, amelynek célja, hogy az Egyesült Államoktól függetlenül támogassa Ukrajnát Oroszországgal szemben. Már májusban a vezető európai politikusok teljes triója Ukrajnába látogatott.

Az USA iránti  bizalom egyre csökken, miután Donald Trump elnök többször is nyilvánosan megkérdőjelezte a védelmi szövetségben maradást. Ráadásul alelnöke, JD Vance az elmúlt hónapokban élesen bírálta Európát - mind az amerikai katonai hatalomtól való függés, mind pedig a demokratikus értékektől és a szólásszabadság sérthetetlenségétől való eltávolodás miatt.

Az európai biztonsági architektúra és a transzatlanti kapcsolatok olyan alapvető átalakuláson mennek keresztül, amilyet már nagyon régen nem láttunk”

- mondta a német kancellár londoni látogatása során.

Ezek között az új körülmények között továbbra is az a célunk, hogy biztosítsuk a két ország népeinek szabadságát, biztonságát és jólétét”

- tette hozzá.

Starmer Németországgal és Franciaországgal kötött megállapodásai a New York Times (NYT) szerint részben a Brexit miatt megszakadt diplomáciai és gazdasági hidak újjáépítésére tett erőfeszítések.

Lawrence Freedman, a londoni King's College hadtudományi professzor emeritusa szintén azt mondta a NYT-nek, hogy a folyamatban lévő diplomáciai kampányt nem szabad az Egyesült Államok elleni lépésnek tekinteni. Szerinte az európaiak nem az USA ellen lépnek fel, és nem is teljesen elkülönülve az Egyesült Államoktól, de tisztában vannak azzal, hogy kommunikálniuk kell egymással és össze kell hangolniuk a terveiket, valamint azzal is, hogy saját döntéseket kell hozniuk, és azokért felelősséget kell vállalniuk.

Megosztás
Címkék