2022. október 22., 07:56

Merkelben maradt még józan ész! Állítja, racionális döntés volt orosz gázt venni!

Angela Merkelre, a migránsválság teljes félrekezelése és a Wilkommenskultur kudarca miatt hajlamosak vagyunk egy realitásoktól teljesen elszakadt, helyenként kifejezetten kártékony politikusként emlékezni. Számos hibája ellenére Németország előző kancellárja még mindig az egyik legjózanabb európai politikus, igaz, a megugrandó léc nincs túl magasan.

Angela Merkel
Fotó: TASR/AP

Merkel néhány héttel ezelőtt az egyik német médium születésnapi partiján fejtette ki gondolatait Oroszország európai jövőjével kapcsolatban, s már akkor sem átallott kibeszélni a kórusból. Ahogy azt megírtuk, az ex-kancellár akkor arról beszélt, rendben, hogy a háborúban Ukrajna mellé kell állnunk, de szem előtt kell tartanunk a tényt, Oroszország az európai biztonság szempontjából kulcsfontosságú állam, nem lehet véglegesen és visszavonhatatlanul szakítani vele.

A fenntartható európai béke csak akkor érhető el, ha annak Oroszország is része!

- jelentette ki Merkel a Süddeutsche Zeitung által rendezett fogadáson pár héttel ezelőtt.

A racionalitás diszkrét bája

A Németországot és tulajdonképpen Európát 16 éven át irányító egykori kancellár pár napja újabb, finoman szólva is megosztó nyilatkozatot adott. Nyugat-Európában a fő áramlatokkal sodródó politikusok ritkán ragadtatják magukat ilyen kijelentésekre, de talán, mert tét nélkül, nyugállományból "politizál" Merkel kimond olyan nyilvánvaló dolgokat, amelyekről a háború árnyékában nem ildomos beszélni. Pedig kellene!

Az orosz energia volt a legjobb út egy zöld európai jövő felé!

- nyilatkozta egy lisszaboni konferencia szünetében Merkel, majd hozzátette, fikarcnyit sem bánja, hogy regnálása idején Németország több hosszútávú gázszerződést is kötött az oroszokkal. A kancellár természetesen hozzátette, Oroszország ukrajnai inváziója mindent megváltoztatott, de ez az eredeti elgondolás helyességén nem változtat.

Bár elődjét, a szocdem Gerhard Schrödert nem egyszer megvádolták oroszpártisággal (tegyük hozzá, nem is alaptalanul, leköszönése után egy Gazprom leányvállalat igazgatótanácsának elnöke lett), Merkellel kapcsolatban hasonló vádak annak ellenére sem merültek fel, hogy ugyanitt arról beszélt, Oroszország régóta

megbízható energiaszolgáltatója volt Németországnak (...) még a hidegháború éveiben is.

Miközben a honi liberális sajtó előszeretettek bírálja a magyar kormányt amiatt, hogy nem sikerült érdemben csökkenteni az orosz energiafüggőséget (holott ez nem igaz), arról kevesebbet beszélnek, hogy a német gazdaságot épp az erőltetett zöldítés taszította orosz energiafüggőségbe. A zöldenergiából megtermelt áram mellé ugyanis az ellátásbiztonság fenntartása miatt állandóan hozzáférhető, nem időjárás-függő, de a szénhez képest kevésbé szennyező forrásokra is szükség volt. Berlin ezt az orosz földgázban találta meg, egyébként kézenfekvő módon - ahogy azt Merkel ma is fenntartja.

Az adott időszak perspektívájában igen racionális és érthető döntés volt vezetékes gázt vásárolni Oroszországtól, amely olcsóbb volt a világ más részeiből származó LNG-nél.

- jelentette ki Merkel.

Tizenhatévnyi kancellársága idején Merkel több kisebb és két nagyobb volumenű gáztranzakciót menedzselt le Oroszországgal. A kancellár korábban élesen kritizálta, hogy az Egyesült Államok büntetőszankciókkal igyekszik megakadályozni a német-orosz gázszerződést, de az elsők között volt, aki még 2006-ban (az egyik nagy "csapelzárás" idején) figyelmeztetett, közös EU-s energiabeszerzési programra lesz szükség, különben az unió képtelen lesz megszabadulnia gázfüggőségtől.

Szabad ilyet mondani?

Érdekes módon sem a múltkori "biztonsági keretes" megjegyzését, sem az aktuális, az orosz gázüzletet mentegető kijelentését nem kapta fel különösebben a német sajtó. Adja magát a kérdés, miért.

A német belpolitikai viszonyokat jól ismerő Nógrádi György a ma7.sk-nak elmondta, mivel Németországban mindennaposak a hárompárti koalíció csatározásai, a megérdemeltnél kevesebb figyelem fordul ezekre a nyilatkozatokra.

Néhány napig témát adnak a sajtónak, aztán jön egy újabb belpolitikai csörte és az viszi el a címlapokat - nyilatkozta portálunknak az ismert külpolitikai szakember. Nógrádi szerint a német sajtó pontosan tudja, hogy az ex-kancellárnak nincs akkora súlya mint korábban, ráadásul a CDU jelenlegi elnöke, Friedrich Merz kifejezetten rossz viszonyt ápol Merkellel. 

Fotó:  Pomichal Krisztián
Merkel nagyon jól beszél oroszul, ismeri az országot, meggyőződése, hogy Oroszország nélkül nincs európai béke! Nyugat-Európában járja egy mondás mostanában: Oroszországgal nincs európai biztonság és Oroszország nélkül sincs európai biztonság. Én ezzel tökéletesen egyetértek! Remekül kifejezi a mai helyzetet.

Jens Stoltenberg NATO-főtitkár mondta korábban, Moszkva képtelen lesz megnyerni ezt a háborút. Igaza is van, de azt nem tette hozzá, hogy Kijev sem - jegyzi meg Nógrádi, hozzátéve Merkel jól látja ezt a dilemmát. Politikai megoldás kell, ez pedig a tárgyalás - teszi hozzá. 

Merkel földgázbeszerzésekkel kapcsolatos megjegyzése kapcsán Nógrádi azt mondja, teljesen világos, hogy hosszútávon Európa veszít a versenyképességéből azáltal, hogy az olcsó orosz helyett, most drága amerikai és norvég gáz megvásárlására kényszerül.

"Merkelnek mindkét kérdésben igaza van!" - mondja. 

Merkelt egész Európa elfogadta vezetőként, képes volt keresztülvinni akaratát az Unióban is. Scholz erre Nógrádi szerint képtelen, hiányzik a megfelelő politikai karizmája. Jelenleg az uniós struktúrákban nem egyértelmű, ki irányít - mondja Nógrádi. A Merkel alatt tapasztalható német dominancia megszűnt, a franciák komoly kihívóvá léptek elő. Nógrádi szerint Merkel aktív politikusként biztosan sokkal nagyobb szerepet játszott volna az orosz-ukrán konfliktusban, mint a regnáló európai vezetők. 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.