Merényletet vizionál a francia radikális baloldal vezetője az elnökválasztás előtt
A teljes francia politikai elit elítélte hétfőn a radikális baloldal vezetőjének, Jean-Luc Mélenchonnak azon előző napi megjegyzését, amely szerint a "rendszer" valamilyen "súlyos incidenssel vagy gyilkossággal" fogja megzavarni a jövő évi elnökválasztást azért, hogy "a muzulmánokra lehessen mutogatni".
A France Inter közrádió egyik politikai műsorában az ellenzéki politikus és pártja, a Lázadó Franciaországnak vezetője és elnökjelöltje vasárnap azt állította, hogy minden elnökválasztást egy "nagyon súlyos esemény" szokott megzavarni. Majd hozzátette, hogy "ez az egész előre meg van írva".
- fogalmazott Mélenchon.
Öt évvel később egy iszlamista, Karim Cheurfi árpilis 20-án rálőtt egy rendőrségi furgonra a párizsi Champs-Élysées sugárúton, a Diadalív közelében, három nappal a francia elnökválasztás első fordulója előtt. A gépkocsi sofőrje életét vesztette, két másik rendőr pedig megsérült. A támadóval a helyszínen végeztek a rendőrök.
Jean-Luc Mélenchon kijelentését elsőként ítélte el a Mohamed Merah által megölt egyik katona anyja, Latifa Ibn Ziaten,
aki maga is muzulmán, és rendszeresen nyilvánosan szót emel az iszlamizmus ellen.
Szerinte "elfogadhatatlan" az, amit a radikális baloldali politikus mondott, és a terrortámadások áldozatai iránti tiszteletre szólította fel.
- jelentette ki Valérie Rabault, a szocialisták nemzetgyűlési frakcióvezetője, aki szerint "elfogadhatatlan a 2012-es merényletek szörnyűségét egy választási machinációként" beállítani.
Aurore Bergé, a kormányzó Köztársaság lendületben képviselője a Twitteren "a szégyenletesnél is többnek" nevezte a kijelentést, míg Marlene Schiappa, az állampolgári jogokért felelős kormánytag szerint az ellenzéki vezető kijelentése "a paranoia és az összeesküvés-elmélet keveréke". Cédric O, a digitális kérdésekért felelős államtitkár úgy látja, hogy Mélenchon "köztársasági és politikai hajtörést" szenvedett.
A jobboldalon Michel Barnier, aki az Európai Unió Brexit-ügyi főtárgyalója volt, és pártja potenciális elnökjelöltje, úgy vélte, hogy
Mélenchon kijelentése méltatlan a köztársasághoz és ahhoz a tisztelethez, amely kijár az áldozatoknak.
A Lázadó Franciaország politikusai szerint azonban a vezetőjük nem hisz az összeesküvés-elméletekben, hanem a mondandójával elsősorban "a szélsőjobboldalt célozta".
- vélte Clémentine Autain, a radiális baloldali párt párizsi képviselője.
- tette hozzá.