Megsemmisülhet a parajdi sóbánya - VIDEÓ
Komoly veszélybe került a Hargita megyében található parajdi sóbánya, a nagy esőzések következtében ugyanis megduzzadt a Korond-patak, ami elárasztotta a sóbányát.

Továbbra is ömlik a megduzzadt Korond-patak vize a parajdi sóbányába, és szerdán várhatóan a létesítmény turisták által látogatható részét is eléri. A Hargita megyei önkormányzat válságstábot hozott létre a turizmus megmentésére.
A Hargita megyei községben az elmúlt napok esőzései nyomán kialakult rendkívüli helyzetről Nyágrus László polgármester a Maszol hírportálnak nyilatkozva közölte: jelenleg a bánya egyik legújabb részét, a Telegdy-szárnyat próbálják megmenteni két szigetelőgát kialakításával.
- fogalmazott a székelyföldi elöljáró.
A Székelyhon hírportál arról számolt be, hogy a sóbánya feletti területet - ahol a patak vize bezúdul a bányába - lezárták, mivel ingataggá vált a talaj. Az illetékesek attól tartanak, hogy újabb helyeken szakad be a patakmeder, ezért az oda vezető hidat csendőrök őrzik. A helyiek szerint már jelenleg is több víznyelő van, ahol zúdul be a víz a bányába.
Parajdon szerdán is esik az eső, a meteorológusok továbbra is esős időre figyelmeztetnek. A helyi sajtó helyszíni beszámolói szerint a község lakosainak körében nagy az elkeseredés, attól tartanak, hogy beomlik a bánya, és azt tartják, sokkal nagyobb a baj, mint ahogy azt a hatóságok állítják. Az az általános vélemény, hogy a jelenlegi helyzetet meg lehetett volna előzni, ha az illetékesek időben beavatkoznak, hiszen évek óta tudni lehet a vízszivárgásról. Azt is kifogásolják, hogy a bányát működtető Országos Sóipari Társaság (Salrom) nem kommunikál kielégítően a helyzet súlyosságáról.
Kiemelte: mindezzel együtt Parajd és a térség idegenforgalmának a sóbánya a motorja. Bíró Barna-Botond, Hargita megye önkormányzatának elnöke csütörtökön az MTI-nek küldött közleményében bejelentette, hogy válságkezelő csoportot hívott össze a parajdi sóbánya ügyében, hogy "gyors, összehangolt és hatékony fellépéssel megvédjék a közösség jövőjét, a helyi turizmust". Közölte: a bánya megmentését célzó elengedhetetlen sürgős műszaki beavatkozások mellett - ami a szakemberek feladata -, átfogó turizmusmentő kampányra is szükség van, mely új lendületet adhat a térségnek. Azt kérte a szakemberektől - turisztikai szakértőktől és térségfejlesztéshez értőktől -, hogy még a héten találkozzanak a parajdi vállalkozókkal, hallgassák meg álláspontjukat, és utána dolgozzanak ki javaslatot, amely alapján a megyei önkormányzat "országos turisztikai felhívással" fordulhat a magyar vagy a román kormányhoz segítségért - részletezte Bíró Barna-Botond.
A csoportot Szabó Károly, a Visit Hargita igazgatója vezeti, tagja Fazakas Szabolcs, a Székelyföldi Legendárium és a Mini Erdély Park megálmodója, Trucza Adorján, a Taste of Transylvania alapítója és Razvan Pascu turisztikai marketing szakember, Hargita megye hivatalos turisztikai nagykövete. Parajd lakosainak 80 százaléka a turizmusból él - emlékeztetett a tanácselnök, aki szerint a megyei önkormányzat elkötelezett amellett, hogy minden rendelkezésre álló eszközzel támogassa a helyreállítási munkálatokat és a turizmus újraindítását.
Parajdon május 8-án helyi szintű veszélyhelyzetet hirdettek, melyet pénteken június 6-áig meghosszabbítottak a bányába betörő víz miatt. A Hargita megyei önkormányzat 400 ezer lejes (32 millió forint) gyorssegélyt szavazott meg a község számára a sóbányát veszélyeztető vízbetörés megfékezésére. A parajdi sóbánya Székelyföld egyik leglátogatottabb turisztikai látványossága, amelyet évente százezrek keresnek fel. A felszín alatt 120 méterre található csarnokokban játszóterek, foglalkoztató és kikapcsolódási terek, ökumenikus kápolna és moziterem várja a turistákat. Jótékony mikroklímája miatt egészségeseknek és betegeknek is ajánlott időt tölteni a tárnákban, ami segíti a relaxációt, a szervezet regenerálódását, és számos egészségi panaszra is javallott.
Korábban írtuk:
A sóbányánál két ideiglenes medret alakítottak ki a Korond-pataknak, ami viszont most a nagy esőzések következtében megtelt vízzel, és utat tört magának a bányába.
A rengeteg hordalék felszakította a mederbe lefektetett vízzáró fóliát, így a patak egyenesen a bányába folyik.
A helyzet súlyosságát talán az jelzi a legjobban, hogy a a komplexum felső részében található látogatói részleget lezárták, és amit tudtak már kimenekítettek.
A civilek ugyan építettek gátat, azonban ez szinte rögtön megsemmisült, egyelőre nagy a bizonytalanság, minden az időjárás alakulásától függ.
A patak vízhozama az elmúlt órákban ugyan valamelyest csökkent, a munkagépekkel azonban továbbra sem lehet dolgozni a helyszínen.
Kelemen Hunor együttérzéséről biztosította a parajdi sóbányánál kialakult rendkívüli helyzet miatt a Hargita megyei község lakosait. Minden támogatást megadunk Parajdnak - írta kedden este Facebook-oldalán az erdélyi magyar politikus.
A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke rámutatott, hogy a sóbányát sújtó természeti katasztrófa miatt veszélybe került egy közösség "gondosan megtervezett és sok munkával felépített jövője".
- húzta alá.
Közölte: az esőzések és áradások után az első feladat a kármentés, ezt követi a helyreállítás és a hosszú távú megoldások kidolgozása. "Nem engedhetjük, hogy az áradó víz veszélyeztesse a helyi közösség megélhetését" - húzta alá az RMDSZ elnöke, aki szerint az Országos Sóipari Társaság (Salrom) első számú prioritása a bánya teljes rendbetétele kell legyen.
A parajdi sóbányába kedden hatalmas mennyiségben zúdul be a víz, miután az esőzések nyomán megduzzadt a Korond-patak és megsérült a medrét védő geofólia. A betörő víz órákon belül elöntheti a regionális turizmus motorjának számító székelyföldi létesítményt - közölte kedden Bíró Barna Botond tanácselnök. Petres Sándor, Hargita megyei prefektus úgy nyilatkozott: a víz ellenőrizhetetlen ütemben kezdett el beömleni a tárnákba, és nem lehet megfékezni, a megduzzadt patak becsült vízhozama több mint százszorosa a megszokottnak. "Sajnos elvesztettük a csatát a természettel" - idézte a prefektust az Agerpres.
Mint közölte, megpróbálnak a bánya belsejében gátat emelni, hogy legalább a turistaövezet egy részét és a régi fejtési területet megmentsék. Aláhúzta: szakértők szerint a víz egyelőre nem fenyegeti a bánya stabilitását, hónapokba telne, hogy akkora mennyiségű sót oldjon fel a tárnákban, amitől ez veszélybe kerülne. Petres Sándor biztosította Parajd és a környező települések lakosságát, hogy nincsenek egyedül ebben a küzdelemben. Közölte, hogy az ár levonulása után felmérik a helyzetet, és folytatják a patak medrénél elkezdett munkálatokat.
Az Országos Sóipari Társaság közleményben számolt be arról, hogy kimenekítette a sóbányából alkalmazottjait, munkagépjeit. A medermunkálatokról elmondta: bizonyos szakaszokon betonozására lesz szükség, és egy új csatorna kialakítására, amin elvezethető a megnövekedett vízmennyiség. A szabadidős tevékenység újraindítására a létesítmény strukturális vizsgálata után kerülhet sor. A Székelyhon arról számolt be, hogy a helyiek kedden délután a sóbánya bejárata előtt gyertyákat helyeztek el és a helyzet javulásáért imádkoznak. Drónfelvételeken jól látható, amint a patak két újonnan kialakított vízelvezető medre egy-egy ponton a bánya fölött víznyelővé változott és elnyeli a leáramló hatalmas vízmennyiséget. A helyiek elkeseredését fokozza, hogy a hírportál helyszíni riportja szerint a községben több panzió bezárt, mert turisták hiányában nem tudják fizetni az alkalmazottakat. Hargita megyében árvízkészültség van, miután az elmúlt napok esőzései nyomán több patak vízhozama megnövekedett.
A Hargita megyei önkormányzat 400 ezer lejes (32 millió forint) gyorssegélyt szavazott meg a község számára a sóbányát veszélyeztető vízbetörés megfékezésére. A parajdi sóbánya Székelyföld egyik leglátogatottabb turisztikai látványossága, amelyet évente százezrek keresnek fel. A felszín alatt 120 méterre található csarnokokban játszóterek, foglalkoztató és kikapcsolódási terek, ökumenikus kápolna és moziterem várja a turistákat. Jótékony mikroklímája miatt egészségeseknek és betegeknek is ajánlott időt tölteni a tárnákban, ami segíti a relaxációt, a szervezet regenerálódását, és számos egészségi panaszra is javallott.
Orbán Viktor biztosította Kelemen Hunort, hogy a magyar kormány minden segítséget megad a károk felméréséhez és helyreállításához.