2024. június 18., 12:01

Megosztja a világot, hogyan lehet béke Ukrajnában – szakértőt kérdeztünk a svájci békecsúcsról

Közelebb kerültünk-e az orosz-ukrán háború lezárásához a múlt hétvégi svájci békecsúcsot követően? Tálas Pétert, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont John Lukacs Intézetének egyetemi docensét kérdeztük.

svájci békecsúcs
Fotó: TASR

„Nem önmagában nézném a békecsúcsot. Június 11-12-én Berlinben rendeztek egy Ukrajna helyreállításáról szóló konferenciát. Ezt követően volt a G7-ek olaszországi csúcstalálkozója, amelynek fő témája a Kijevnek nyújtott segítség volt, majd ezt követte a svájci békecsúcs.

Az, hogy az utóbbit kísérte nagyobb figyelem annak köszönhető, hogy az oroszok, akik a találkozóra nem kaptak meghívót, elsősorban erre reflektáltak, illetve a kínaiak távol maradtak a rendezvénytől”

– húzta alá Tálas Péter.

A szakértő emlékeztetett, „a G7-es országok megállapodtak, hogy a befagyasztott orosz vagyonból származó bevételekből 50 milliárd dolláros hitelcsomagot nyújtanak Ukrajna számára. Kijev emellett biztonsági megállapodást kötött az Egyesült Államokkal és Tokióval is”.

Tálas hozzátette,

ami a békecsúcsot illeti, szerintem a legfontosabb kérdés, megérte-e az ukránoknak ennyire leszűkíteni a találkozó tematikáját. Három fő témakört határoztak meg, elsősorban annak érdekében, hogy a Kijev javaslatát nem támogató államok, az ún. „globális Dél” is minél nagyobb számban képviseltesse magát”.

„Az egyik ilyen az atomenergia és a nukleáris létesítmények biztonsága volt, ennek kapcsán a zaporizzsjai atomerőmű biztonsági kockázatai kerültek elő, illetve a nukleáris fegyverekkel való fenyegetés, illetve alkalmazásuk elfogadhatatlanságát rögzítették. Leszögezték, hogy a globális élelmiszer-biztonságot semmilyen módon nem lehet fegyverré tenni. Ennek kapcsán felszólítottak arra, hogy biztosítani kell a kereskedelmi hajózást a Fekete- és az Azovi-tengeren és a hozzáférést a kritikus kikötőkhöz. Ezek a témakörök benne voltak a kínaiak békejavaslatában is. A harmadik felvetés pedig a hadifoglyok teljes cseréje, illetve az Oroszországba deportált ukrán gyermekek visszahonosítása volt” – sorolta a szakértő.

tálas
Tálas Péter: Egyelőre nem mutatkozik lehetőség arra, hogy a két gyökeresen eltérő álláspont közelíthető legyen. Putyin csakis a győztes pozíciójából lenne hajlandó tárgyalni, Ukrajna pedig nem enged a területi integritásából
Fotó:  Hír TV

Tálas aláhúzta,

kimondták azt is, hogy egy jövőbeli békemegállapodás kiindulópontja csakis Ukrajna területi integritásának megőrzése lehet. A 93 résztvevőből négy európai intézmény mellett 78 ország – köztük Magyarország és Szlovákia – írta alá a svájci békecsúcs zárónyilatkozatát.

Sőt aláírta Törökország és Szerbia is. Az aláírók listájáról viszont hiányzott például India, Szaúd-Arábia, a Dél-afrikai Köztársaság vagy Mexikó”.

A szakértő szerint ennek kapcsán érdemes megjegyezni, „a svájci tanácskozás előtt Putyin orosz elnök is bemutatta a békefeltételeit. Világossá tette, Moszkva akkor hajlandó a békemegállapodásra, egyáltalán a tűzszünetre, ha az annektált ukrajnai területek a nemzetközi jog által szentesítve Oroszországhoz kerülhetnek, illetve megszüntetik a nyugati szankciókat. Ez a két egymással szöges ellentétben álló felvetés a békefeltételekről, ami láthatóan megosztja a világot”.

Tálas emlékeztetett,

konkrét ütemtervről, egy újabb békecsúcs helyszínéről és időpontjáról a svájci találkozón megállapodás nem született, a következő házigazdának kiszemelt Szaúd-Arábia egyelőre nem nyilatkozott. Az ellenzők azzal érveltek, hogy a folytatásnak akkor lenne értelme, ha Oroszországot is meghívnák. Az más kérdés, hogy Putyin javaslatát követően nehezen elképzelhető, hogy a Kijevet támogatók körében bárkinek is megfordulna a fejében, hogy Moszkvának meghívót küldjenek”.

„Egyelőre nem mutatkozik lehetőség arra, hogy a két gyökeresen eltérő álláspont közelíthető legyen, hiszen mindeddig sem Kijev, sem Moszkva nem érte el a stratégiai célját. Putyin csakis a győztes pozíciójából lenne hajlandó tárgyalni, Ukrajna pedig nem enged a területi integritásából. Azt gondolom, ebből a szempontból is leginkább a konfliktus folytatását kell várni” – húzta alá a szakértő.

Amit még érzékelek, a Nyugat egyre határozottabban kiáll Ukrajna mellett, vannak olyan elemzők, akik szerint egyre több jele van annak, hogy a Nyugat kezdi elveszíteni a türelmét Moszkvával szemben.

Ilyennek tekinthető az befagyasztott orosz vagyonokkal kapcsolatos döntés. De az is, hogy a NATO-tagállamok jóváhagyták, hogy megemelik a Kijevnek nyújtott segítség szintjét, már nemcsak tagállami, hanem szövetségi szinten is támogatást nyújtanak. Ebbe beletartozik az is, hogy Ukrajna területén képezzék ki a frissen mozgósított ukrán katonákat. Ezek, ha nem is azonnal, de a közeljövőben éreztethetik hatásukat. A várakozások szerint, ha Ukrajna kihúzza a következő néhány hónapot, akkor olyan helyzetbe kerülhet, hogy viszonylag stabilan tudja tartani magát, és idővel átveheti a kezdeményezést" – hangsúlyozta Tálas Péter.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.