2025. május 7., 17:38

Megnőtt az AfD-be belépni akaró németek száma miután a progresszívek szélsőségesnek minősítették a pártot

Minden korábbinál nagyobb számban kérelmezték felvételüket a helyi viszonyok közepette radikálisnak minősülő német AfD pártba, miután azt a progresszív politikai vonal elveivel egyszólamban az Alkotmányvédelmi Hivatal „szélsőjobboldali pártnak” bélyegezte – számolt be több hírforrás, köztük a jungefreiheit.de is.

 

Afd logó
Fotó: reprofotó

Mint arról a „haladár” európai uniós vezetés szócsövének tekinthető korporát média és a hasonszőrű „feladatokat ellátó” – a döntéssel kapcsolatos elégedettségét palástolni sem próbáló - nyugati közmédia a hétvégén nagy hangerővel beszámolt, a német Alkotmányvédelmi Hivatal „szélsőjobboldalinak” minősítette az egyre erősödő választói támogatottsággal bíró AfD (Alternatíva Németországnak) pártot.

A számos tényszerű evidencia mentén még radikális jobboldalinak is nehezen minősíthető pártot, amelynek deklarált politikai nézetei bizonyíthatóan még a nyolcvanas évek fősodrú német kereszténydemokrata politikájától is „lágyabbak” látszik, szinte létrejöttétől fogva a szélsőségesség kategóriájába próbálja tolni és annak ellehetetlenítésével próbálkozik a nevük üzenetét már régen elfeledett, és közben a balos progresszivizmus ideáit kritikátlanul erőltető „német” politika fő spektruma.

Nem árt megjegyezni: mindeközben egy annyira „szélsőséges” pártról van szó, amelynek alapvetései „egy kicsit keletebre” a széleskörű centrista, nemzeti-szociális és népi-keresztény ideák elveit deklaráló, nagy pártok irányvonalával is könnyedén összeegyeztethetőnek minősülnek. Azt pedig – legalábbis az állítólagos szélsőséges vonalon - már talán említeni sem illenék, hogy a párt vezetője nemcsak, hogy egy nő, hanem egy azonosnemű kapcsolatát nyíltan felvállaló személy. Szóval talán ennyit a valóban – közléseik és ténykedéseik mentén egyértelműen – szélsőséges kategóriába sorolható bolsevik-konform, antifa-sötétzöld németországi politika által rájuk ragasztani próbált „fasiszta-náci” és egyéb állandósult minősítéshalmazról.

Ami viszont az elmondottaktól eltérően nem a nonszensz-abszurd humor kategóriába tartozik, az az, hogy a döntéseiben – a múlt évszázad harmincas éveinek, valamint a szovjet éra politikai rendőrsége tevékenységének hangulatát egyaránt megidéző - német Alkotmányvédelmi Hivatal döntése mit hozott magával. Konkrétan azt, hogy hivatalos minősítésével az eddigi „de facto” után „de jure” is lehetővé tette egy jelentős és egyre növekvő választói támogatással rendelkező politikai erő képviselőinek és tagjainak nézetalapú minősítését, társadalmi kiközösítését, állami szervek általi (ezúttal már hivatalosan bevallott) megfigyelését. Ez a megközelítés pedig nem áll messze, vagy legalábbis határos az „osztályellenség” vagy akár az „untermensch” kifejezések jellemezte korszakok, finoman fogalmazva is rossz emlékű korszakainak üzeneteitől.

Ellenben mindenképpen pozitív jelzésként értékelhető az idézet hírforrás által közölt információ, amely arra utalhat, hogy – legalábbis - a polgári véleménynyilvánítás szintjén van még remény. Hiszen az olyan diszkriminációs következmények veszélyének dacára - mint például az állami hatóságoknál történő alkalmazásból való kitiltás vagy éppen a fegyvertartás jogától való megfosztás – a hivatal döntése után eddigi maximumára nőtt az AfD-be jelentkezési kérelmét benyújtó személyek száma. Csupán az elmúlt hétvége során, mintegy ezer személy nyújtott be ezt irányzó kérelmet, ami rekordnak számít egy ilyen időszakon belül.
A gólyát megfojtani próbáló béka - ne add fel - illusztráció

 

A jelenségről, a párt elnöke, Alice Weidel az X közösségi portálon tett bejegyzésében azt egyértelmű pozitívumként jellemezve azt írta: a jelentkezések száma azt jelzi, hogy milyen magas az AfD népszerűsége a valóságban. 

A párt sajtóosztálya a téma kapcsán azt közölte, hogy: az utóbbi időszakban átlagban mintegy ötven tagfelvételi kérelmet kaptak naponta, és a hétvége tekintetében figyelemreméltó jelenségről lehet beszélni. Az AfD taglétszámát tekintve már huzamosabb ideje jelentős bővülésről számolhat be, a párt, amelynek 2023-ban közel harminc ezer tagja volt, mostanra hatvanezer párttaggal büszkélkedhet, közülük több, mint nyolcezren az idei évben léptek be a politikai szervezetbe.

Az AfD párttagságáról alkotható kép teljességéhez hozzátartozik, hogy a német alkotmányvédelmi hivatal döntését követően a pártot elhagyó személyek száma is megnőtt, a szervezet közlése szerint a hétvége során közel kilencven személy lépett ki a szervezetből, köztük a párt egyik szövetségi parlamenti képviselője is.

 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.