2023. július 5., 12:21

Még mindig bíznak a svédek a gyors NATO-csatlakozásban

A Magyar Nemzet összeállításában azt vizsgálja, milyen esélye van annak, hogy Svédország csatlakozhat az Észak-atlanti Szövetséghez.

Még bíznak
Ulf Kristersson
Fotó: Wikipédia

A skandináv ország NATO-tagsága már huzamosabb ideje foglalkoztatja a sajtót és mindenekelőtt a svéd kormányt, amely a polgárok megkérdezése nélkül határozott arról, hogy a legendásan semleges ország hivatalosan is csatlakozna a katonai tömbhöz.

Mint a lap emlékeztet rá, már csak néhány nap van hátra a vilniusi NATO-csúcsig, amelynek kapcsán a svéd kormány továbbra is azt reméli, hogy addigra a védelmi szövetség tagjává válhat, annak ellenére, hogy a folyamatot eddig nem ratifikáló Törökország és Magyarország továbbra sem tűzte ki a szavazást a kérdésről.

Ulf Kristersson miniszterelnök úgy vélekedik, hogy a szerdai washingtoni utazása, amikor Joe Biden amerikai elnökkel tárgyal, valamint a svéd külügyminiszter csütörtöki brüsszeli találkozója a NATO főtitkárával, Jens Stoltenberggel és a török külügyminiszterrel elgördítik majd az akadályokat a svéd csatlakozás elől. 

A svéd kormány szerint a szerdai washingtoni látogatás jelentős lehet a csatlakozás szempontjából, ugyanis az Egyesült Államok támogatásával meggyőzhető Törökország, hogy adja fel a svéd NATO-tagsággal szembeni ellenállását. 

Ha ez sikerülne, a legtöbb megfigyelő úgy véli, Magyarország is igent mond a csatlakozási kérelemre.

A svéd kormány magabiztosnak tűnik, pedig az esélyek igen alacsonyak. Kristersson útja nem példa nélküli, az elmúlt időszakban svéd politikusok rendszeresen utaztak Washingtonba és Brüsszelbe lobbizni, egyelőre sikertelenül. 

A Magyar Nemzet emlékeztet rá, hogy ugyanakkor a svédek otthon képtelenek a legalapvetőbb török kérésnek is eleget tenni, például hogy ne égessenek rendszeresen, szabadon Koránt Stockholm utcáin. Legutóbb múlt hét szerdán történt ilyen a stockholmi mecset előtt.

A demonstráció heves reakciókat váltott ki az iszlám világban az elmúlt napokban, többek között megrohamozták a bagdadi svéd nagykövetséget, számos helyen pedig svéd zászlót égettek. De nemcsak a muszlimok ítélték el az esetet, hanem Ferenc pápa és az Európai Unió is.

Svédországban az elmúlt hónapokban vita zajlott arról, törvényes-e a szent könyv nyilvános égetése, politikusok és a hatóságok nyilvánvalóvá tették, hogy igen – a legutóbbi Korán-égetés is rendőrségi engedéllyel történt. A szólásszabadság nevében annak ellenére engedélyezik az ilyen eseményeket, hogy egyértelmű: ez befolyásolhatja a NATO-csatlakozás folyamatát. 

Elméletileg még fennáll annak a lehetősége, hogy Törökország és Magyarország is ratifikálja Svédország NATO-kérelmét a július 11–12-i csúcs előtt, ugyanakkor Recep Tayyip Erdogan elnök egyetlen nyilatkozata sem utal erre, sőt ellenkezőleg, rendszeresen kemény szavakkal illeti a svéd kormányt, és világosan kijelentette, egyelőre nem támogatható a skandinávok csatlakozása. Az is bizonyos, hogy a magyar Országgyűlés a héten nem fog a kérdésről szavazni, ezt még a múlt héten jelentették be - írja a Magyar Nemzet.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.