2023. szeptember 9., 08:16
Frissítve: 2023. szep. 9. 18:55

Marokkóban sok halottja van az éjszakai földrengésnek

Több száz ember meghalt a péntek éjjel Marokkóban pusztító erős földrengésben, amely hatalmas károkat és pánikot okozott Marrákesben és több más városban - derül ki az előzetes hivatalos adatokból.

Marokkói földrengés
Fotó: TSR/AP Photo/Mosa'ab Elshamy

A rabati székhelyű geológiai központ arról számolt be, hogy a rengés a Richter-skála szerinti 7-es erősségű volt, és az epicentruma az ország középső részén fekvő Al-Hauz tartományban volt, a turistaváros Marrákestől délnyugatra.

A legfrissebb adatok szerint a földrengés áldozatainak száma 632-re emelkedett , a leginkább érintett területek Al-Hauz, Marrákes, Uarzazate, Azilal, Sisaua és Tarudant tartományok"

- áll a minisztérium közleményében. Ugyanezen forrás szerint 153 ember megsérült és kórházba került.

A marokkói média szerint ez a legerősebb földrengés, amely eddig a királyságot sújtotta.

A hatóságok "minden szükséges erőforrást mozgósítottak a beavatkozáshoz és az érintett területek megsegítéséhez" - tette hozzá a belügyminisztériumi közlemény.

A közösségi oldalakon keringő képek és szemtanúk beszámolói szerint a földrengés több városban is jelentős károkat okozott.
Marrákes mellett a fővárosban, Rabatban, Casablancában, valamint Agadirban is érezték a rengést, ami pánikot keltett a lakosság körében.

A közösségi oldalakon közzétett képek szerint sokan az utcára menekültek ezekben a városokban, attól tartva, hogy házaik összedőlnek.
Az internetezők által közzétett fotókon és videókon nagy törmelékdarabok láthatók a marrákesi Medina negyed utcáin. De készültek fényképfelvételek a lezuhanó törmelékek által összezúzott autókról is.

Az interneten közzétett képek szerint a híres Marrákes központjában egy minaret erősen megrongálódott, két ember megsérült.

A marrákesi regionális egészségügyi központ felhívta a lakosokat, hogy az emberek szombaton adjanak vért a sérültek számára.

Tizenkilenc éve, 2004. február 24-én a Richter-skála szerinti 6,3-as erősségű földrengés rázta meg a Rabattól 400 kilométerre északkeletre fekvő Al Hoceima tartományt, amely 628 ember halálát és jelentős anyagi károkat okozott.

1960. február 29-én pedig az ország nyugati partvidékén található Agadirban pusztított a földrengés, amely több mint 12 ezer ember - a város lakosságának egyharmada - halálát okozta.

A szlovák külügyminisztériuma egyelőre nem regisztrált szlovák állampolgárokat a marokkói földrengés áldozatai vagy sérültjei között, erősítette meg a tárca kommunikációs osztálya.

 „Továbbra is kapcsolatban vagyunk azonban az ottani hatóságokkal, és ellenőrzésünk alatt tartjuk a helyzetet” – áll a tárca közleményében. A minisztérium azt is megerősítette, hogy 15 szlovák állampolgárt tart nyilván, akik önként jelentkeztek, mielőtt Marokkóba utaztak.

Szlovákia állampolgárai sürgős esetben Szlovákia Madridi Nagykövetsége diplomáciai szolgálatának telefonszámát hívhatják a +34 609 002 803-as számon, amelynek hatáskörébe Marokkó is tartozik.​
A legújabb információk szerint ezer fölé emelkedett a péntek éjszakai marokkói földrengés halálos áldozatainak száma - közölte a belügyminisztérium. A halálos áldozatok mellett mintegy 1200 ember megsérült, és közülük több százan kórházba kerültek.  A rabati székhelyű geológiai központ megerősítette, hogy az országot 7-es erősségű rengés rázta meg, amelynek epicentruma a közép-marokkói Al-Hauz tartományban volt. A marokkói média szerint ez a legerősebb földrengés, amely eddig a királyságot sújtotta.
Az Egyesült Államok minden szükséges segítséget rendelkezésre bocsát a mentéshez 

Az Egyesült Államok kormánya azon dolgozik, hogy gondoskodjon Marokkóban tartózkodó amerikai állampolgárok biztonságáról - közölte Joe Biden elnök szombaton a több mint ezer halálos áldozattal járó marokkói földrengésre reagálva.

Az elnök egyben megrendülését hangoztatta, és jelezte: az Egyesült Államok készen áll arra, hogy minden szükséges segítséget megadjon Marokkó számára.

Antony Blinken külügyminiszter közleményben fejezte ki részvétét és együttérzését az amerikai emberek nevében, valamint segítséget ígért.
Az amerikai szövetségi földtani intézet (US Geological Survey) értékelése szerint az Atlasz-hegységben bekövetkezett 6,8-as erősségű földrengés 120 éve a legsúlyosabb volt a marokkói térségben, de 1900 óta egyik sem volt 6-osnál erősebb.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.