A kormányban vállalt szerepünkben nem lesz semmiféle változás”
– mondta a leköszönő pártelnök az egyórás tárgyalás után újságíróknak.
A 13 regionális önkormányzati közgyűlésben eddig a kalózoknak 96 képviselőjük volt, de a választások után számuk háromra csökkent. A részleges szenátusi választáson pedig a kalózok egyetlen jelöltje sem jutott a második fordulóba.
Ivan Bartoš, a Kalózpárt elnöke és vele együtt az egész vezetés a választási kudarc után hétfőn benyújtotta lemondását. A tisztújító kongresszust november elejére már össze is hívták.
Bartoš azt is bejelentette, hogy már nem fogja megpályázni az elnöki tisztséget. A Kalózpártnak három minisztere van az ötpárti kormányban: Ivan Bartoš kormányfőhelyettesként és regionális fejlesztési miniszterként tevékenykedik, továbbá kalózpárti politikus, Jan Lipavský irányítja a külügyminisztériumot is.
Jakub Michálek a képviselőház négy kalózpárti képviselője nevében az X közösségi hálózaton megjelent bejegyzésében azt írta, hogy a Kalózpárt vállalja „a kormányzás utolsó évében ráháruló feladatokat és a felelősséget megvalósításukért”.
Petr Fiala kormányfő később ugyancsak találkozott a sajtó képviselőivel és jelezte, hogy javasolni fogja Ivan Bartoš felmentését a miniszterelnök-helyettesi és regionális fejlesztési miniszteri tisztségéből. Szerinte Bartoš nem menedzselte megfelelően az építésügy igazgatásának digitalizációját, és a miniszterelnök úgy véli, hogy maga sem látja át ennek a folyamatnak az állapotát.
Alapos mérlegelés után úgy döntöttem, hogy javaslom a köztársasági elnöknek, hogy Ivan Bartošt ez év szeptember 30-án mentse fel a regionális fejlesztési miniszteri és digitalizációért felelős miniszterelnök-helyettesi tisztségéből”
- jelentette be döntését Fiala.
A miniszterelnök kijelentette, hogy nem könnyű szívvel teszi meg ezt a lépést, mert emberileg tiszteli Bartošt.
Kalózelnökként mindig is jó volt az együttműködés vele”
- mondta Fiala. Úgy véli azonban, hogy a digitalizáció kulcsfontosságú a Cseh Köztársaság számára.
Bár többször is időt adtam Ivan Bartošnak a helyzet megoldására, először augusztus végéig, majd szeptemberig, azt kell mondanom, hogy a sikeres befejezés még mindig nem látszik. Mint a programnyilatkozat végrehajtásáért és a kormány működéséért felelős személy, nem látok más megoldást, mint amit most bemutattam”
- mondta a miniszterelnök.
Ez az én felelősségem, az én alkotmányos hatásköröm, ezért cselekszem úgy, ahogy cselekszem. Az emberek azzal az elvárással szavaztak ránk, hogy javítani tudjuk az állam működését, ezért meg kell felelnünk az elvárásaiknak”
- tette hozzá.
Még a mai nap folyamán fel fogja kérni a Kalózokat, hogy javasoljanak egy másik jelöltet, aki „menedzserként tudja irányítani a minisztériumot”. A miniszterelnök szerint a digitalizáció területét Martin Kupka (ODS) közlekedési miniszter vezetésével egy csapat fogja átvenni.
Hangsúlyozta, hogy nem a koalíciós szerződés felmondásáról van szó. A kormány két másik kalózminiszterének - Jan Lipavský külügyminiszternek és Michal Šalomoun törvényhozási miniszternek - a munkáját méltatta.
A kormányfő bejelntésére reagált a Kalózpárt is.
Ivan Bartoš regionális fejlesztési miniszter és digitalizációért felelős miniszterelnök-helyettes kirúgása után nincs más lehetőség, mint a kormányból való teljes kilépés - áll a Cseh Kalózpárt közleményében. Petr Fiala döntését a Kalózok helyszíni árulásnak és a koalíciós megállapodás megsértésének tekintik. Szerintik Jan Lipavský külügyminiszternek és Michal Šalomoun törvényhozási miniszternek is távoznia kellene.
Ezt árulásnak tartom, és úgy gondolom, hogy a Kalózpártnak úgy kellene reagálnia, hogy minden kalóznak a kormányban be kellene fejeznie”
- mondta Adéla Šípová szenátor a novinky.cz. portálnak
Többet nem mondok erről, ez teljesen friss információ. Ez az én személyes véleményem”
- tette hozzá.
Marcel Kolaja volt képviselő úgy véli, hogy a Kalózoknak egyáltalán nem kellett volna belépniük az ODS vezette kormányba.
Feltételezem, hogy a miniszterelnök árulása után most még a Kalózpárt kormányban maradásának legelszántabb hívei is arra a következtetésre jutnak, amit én már 2021-ben kifejtettem, hogy egyáltalán nem kellene kétes személyekkel belépni egy nagyon konzervatív kormányba".
Mikuláš Peksa volt kalózpárti EP-képviselő szintén a kormányból való távozást sürgette.
Szerintem már régen el kellett volna hagyni a kormányt, nem tudom, mit akartunk ott még mindig”
- mondta portálnak.
Nem tudok elképzelni olyan politikai pártot, amely saját beleegyezése nélkül menesztene egy minisztert. Ez nem fér össze semmilyen kormánytagsággal. Nem tudom elképzelni, hogy mi mást tehetnénk, mint hogy távozunk”
- mondta Peksa.
Ez a Kalózpárt döntése kellett volna, hogy legyen, nem pedig Fiala miniszterelnöké. Ezzel a koalíciós megállapodás összeomlik. Itt már nincs mit megoldani”
- tette hozzá.
Dominika Michailidu, a Kalózok eddigi alelnöke nem kívánta különösebben kommentálni a helyzetet.
Eléggé zavar, hogy az állam élén olyan ember áll, aki néhány órán belül megváltoztatja a véleményét. Ez ijesztő. Most tárgyalásban vagyunk a frakcióval”
- jegyezte meg.
A tágabb pártvezetés is fel van háborodva.
Vagy a párt lép ki a kormányból, vagy én lépek ki a pártból. Ez egyszerűen méltatlan”
- mondta David F. Wagner, a Köztársasági Bizottság tagja, aki nemrég még Peksa asszisztense volt.
Jana Michailidu, a bizottság másik tagja és a kormány addiktológiai politikát koordináló tanácsának tagja szintén az összes kalózminiszter lemondása mellett van.
A kormányban maradás tovább gyengítené egyébként sem rózsás helyzetünket. Ez nem kívánatos a párt számára."