Már Shakespearet is támadják állítólagos szexizmusa miatt
A szigetország, de talán a világ egyik legismertebb drámaírójának számító William Shakespeare életműve „rasszista és szexista” és ezért nem kellene a színházakban és az iskolákban dicsőíteni – erre a megállapításra jutott az egyik brit egyetem legújabb tanulmányában, amelyről több hírforrás, köztük a The Telegraph és a thepeoplesvoice is beszámolt.
A Roehampton brit állami egyetem által készített, a helyi sajtó által ismertetett tanulmány szerzői azt állítják, hogy Shakespeare műveiben túl nagy szerepet adott a fehér, testileg erős, heteroszexuális fehér férfiaknak és ezért életművének bemutatásával „aránytalan mértékben propagálják” ezt a csoportot és így lehetővé teszik, hogy a „ciszgender férfi történetek eluralják a színházat.”
A The Telegraph idézi a tanulmány egyik alkotóját, Andy Kessont, aki szerint át kellene értékelni Shakespeare helyét a jelenlegi színházban, mivel meglátása szerint a világhírű író sikerét és korabeli felemelkedését jelentős részben „a férfiasság és a nacionalizmus megjelenítésének” köszönheti.
A Shakespeare életművét bíráló tanulmány témáját pro és kontra számos brit sajtótermék felölelte, s ahhoz a sajtóban jelentős számú hozzászólás és vélemény is megjelent. Köztük a gender téma egyik szakértőjének számító, több könyvet is jegyző Lionel Shriver rámutatott: „Shakespeare korában az európai populáció felét fehér férfiak alkották. Nem voltak szivárványszínű zászlóik. És szerencséjükre senki sem gondolt ki számukra olyan nyelvi ocsmányságot, mint a ciszgender megjelölés.”
A brit alsóház egyik képviselőnője, a kulturális bizottság tagja, Jane Stevenson is egyértelműen fogalmazott a téma kapcsán. „Shakespeare műveit több, mint 100 nyelvre fordították le és egyértelmű, hogy azoknak máig ható visszhangja van az egész világon. A szerelem, a gyűlölet az ambíciók, a veszteségek, a féltékenység – ezek mind olyan általános érzelmek, amelyeket mindannyian most is átélünk” – mondta.
Az egyre korlátlanabbul megjelenő őrület mellett a józanság ezen hangjai akár biztatóak is lehetnek. De azért óvatosan az optimizmussal. Hiszen, ahogy egy neki tulajdonított mondás szerint egyszer Albert Einstein kijelentette: A világegyetem és az emberi hülyeség végtelen. De az előbbiben még nem vagyok teljesen biztos.