2020. június 8., 17:44

Már a rendőrség feloszlatása is napirenden van az Egyesült Államokban

Elég volt néhány óra és a George Floyd tragikus halála miatt kirobbant tüntetéssorozat fosztogatássá, randalírozássá, helyenként már-már polgárháború közeli állapotokká fajult. Két héttel a sajnálatos eseményt követően minden eddiginél elképesztőbb ötlettel rukkolt elő az önmaga fejére bőszen hamut szóró Minneapolis városi tanácsa, fel akarják oszlatni a helyi rendőrséget.

Vasárnap, június 7-én Minneapolisban tüntetők közé hajtott egy férfi. A támadásban egy ember megsérült. Két héttel Floyd halála után nem látni, mikor és miként lehet vége a kialakult helyzetnek.
Fotó: TASR/AP

A városi tanács, amely tulajdonképpen a nálunk megszokott önkormányzati képviselőtestület amerikai párja, kijelentette, "új közbiztonsági rendszer" bevezetését tervezik, amely felváltaná a helyi rendőrség munkáját. A rendőri testületet mostani formájában megszüntetnék. Hasonló gondolat soha korábban nem merült fel komolyan, de félő, a minneapolisi példa, rosszul értelmezett bűntudatból, ragadós lesz. 

Egy vasárnapi demonstráción kiderült, elegendő képviselő támogatja a fenti javaslatot ahhoz, hogy végre lehessen hajtani a "reformot", melynek eredményeként egy "közösségi alapú" rendfenntartás váltaná fel a helyi rendőrséget.

A tanács elnöke, Lisa Bender úgy fogalmazott, világos, hogy sem Minneapolisban, sem az Egyesült Államok más városaiban nem szolgálja az állampolgárok biztonságát a fennálló rendszer.

Elköteleztük magunkat, hogy megszüntetjük a rendőrséget abban a formájában, ahogy most ismerjük, és a közbiztonsági rendszer egy olyan formáját alakítjuk ki, amely tényleg a biztonságunkat szolgálja.

A tizenkétfős testületből kilencen jelezték, támogatják a kezdeményezést, ez az abszolút többség azt jelenti, a polgármester, hiába akarná megakadályozni, nem tehet semmit a testület de facto feloszlatása ellen. Ugyanis, bár a városi rendőrség a polgármester hatáskörébe tartozik, a képviselőtestület támogatásmegvonásokkal és rendeletekkel gyakorlatilag teljesen ellehetetlenítheti a rendőrség munkáját. A képviselőtestületben szerzett abszolút többségük miatt a rendőri szakszervezet ellenvetéseit is figyelmen kívül hagyhatják, így, ha csak jobb belátásra nem térnek, tényleg benne van a pakliban, hogy a háborgó városban egyik napról a másikra megszűnik az állam által biztosított rendfenntartás.

Arra persze egyetlen tudósítás sem tér ki, mi lesz a minneapolisi testületben szolgáló közel kilencszáz rendőrrel, akik között nem kevés afroamerikait is találunk. Keveset hangoztatott tény, hogy az amerikai átlagnál magasabb arányban képviselik magukat feketék és más faji kisebbségek a helyi fegyveres testületben, ráadásul még a rendőrparancsnok is afroamerikai. 

A tanácstagok "ötletét" sem a polgármester hivatal, sem a rendőrség nem voltak hajlandóak kommentálni. Jacob Frey polgármestert a tüntetők haza is zavarták egy szombati demonstrációról, miután az nem volt hajlandó egyértelműen kijelenteni, támogatja a városi tanácsot.

Egyelőre nem lehet tudni, tettre váltják-e a (szerintük) jól hangzó szólamokat, hiszen soha korábban nem volt arra precedens, hogy egy feloszlatott rendőri testület helyét ne egy másik rendfenntartó szerv vegye át. A tüntetők msot azt követelik, a városi tanács fogjon hozzá a forráselvonáshoz, gyakorlatilag fojtsa meg a rendőrség költségvetését. Néhány gyakorlatiasabb ötlet is felmerült, miként lehetne pótolni a rendőrséget, de ezek leginkább egy mesekönyv lapjaira illenének.

Egészen elképesztő naivitásról árulkodik például, hogy egyesek komolyan azt álljtják, mentálhigiéniás szaktanácsadással és drogprevenciós előadásokkal hatékonyan kezelhetnék a helyi bűnözést.

Persze nem Minneapolis az egyetlen város, ahol a helyi rendőrségen vernék el a port George Floyd halála miatt. Los Angeles polgármestere például a múlt héten 150 millió dolláros forráselvonást jelentett be, holott 7%-kal nőtt a város éves költségvetése. Bill de Blasio, New york polgármestere is hasonló lépéseket fontolgat, a Nagy Almában ifjúsági és szociális programokra fordítják majd a rendőrségnek szánt pénzek egy részét. Ez ahhoz képest nem olyan szörnyű, hogy a helyi képviselőtestület néhány tagja egymilliárdos(!!!) elvonást szorgalmazott. Sajátos ötlet az is, hogy a metropoliszban a rendőrség hatáskörén kívül helyeznék az utcai árusokkal való kapcsolattartás, mondván, annyi kisebbségi van közöttük, hogy inkább civil ügynökségekre bízzák a velük kapcsolatos teendőket. 

Los Angeles, Minneapolis és New York mellett az Államok más nagyvárosaiban is elvonás elé néznek a rendőrök, Philadelphiában, Baltimore-ban, Washingtonban és San Franciscoban is napirenden van a kérdés.

A fegyveres testületek felszámolását támogatók azt állítják, otthonteremtési programokkal, közösségi kezdeményezésekkel, munakerőpiaci lehetőségekkel, felvilágosító kampányokkal kellene harcolni a bűnözés ellen, nem pedig a rendőrökkel. A nyugati mainstream sajtó által gyakran hangoztatott érv, hogy az amerikai rendőrök több emebert ölnek meg egy nap alatt, mint sok más ország rendőrei egy évben, megfeledkezve arról az apróságról, hogy a 330 milliós Egyesült Államok a Föld harmadik legnépesebb állama.

Tony Williams, egy minneapolisi, a rendőrség és büntetésvégrehajtás megszüntetéséért küzdő civil szervezet vezetője úgy nyilatkozott:

Azt hiszem, egy globális paradigmaváltás előtt állunk.

Ne legyen igaza! Nehéz egyébként mit kezdeni a fenti naivitással. Bár statisztikák tucatjai bizonyítják, az Egyesült Államok rendőrsége valódi reformra szorul, de ahogy a világ más országaiban, úgy az Egyesült Államokban sincs valós alternatívája, a profi, jól kiképzett, felkészült fegyveres rendfenntartóknak. Amerikának azon kellene dolgoznia, hogy ez a három jelző minél több rendőrére igaz legyen. Ahelyett, hogy egy lázálom keretében anarchiába sülllyesszék a "bátrak és szabadok" hazáját.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.