2025. július 26., 14:09

Manipulálta a rangsorokat, és a pénzt masszázsra költötte. Klaus Schwab ellen nyomozás folyik

A davosi fórum alapítója lemondott, miután egy whistleblower feljelenetette, és olyan pénzügyi machinációkra mutatott rá, amelyekből ő és felesége meggazdagodott. 

Politikai manipulációk
Klaus Schwab
Fotó: TASR/ma7

A politikai beavatkozásra azonban csak most derült fény.

Klaus Schwab, a Világgazdasági Fórum (WEF) első elnöke és alapítója politikai érdekek szolgálatában manipulálta az országok versenyképességéről szóló adatokat a mérföldkőnek számító Globális versenyképességi jelentésben (GCR) - derül ki egy belső vizsgálat előzetes jelentéséből, amelyet a SonntagsZeitung című svájci hetilap tett közzé néhány napja.

Emellett személyesen akadályozta meg az általa „nemkívánatosnak” tartott gazdasági tanulmányok közzétételét, és „kéjes” e-maileket küldött a fiatalabb munkatársaknak. A megállapításokról a svájci Homburger ügyvédi iroda számolt be.

Maga Schwab tagadta az összes vádat, és válaszul büntetőfeljelentést tett a bejelentő ellen. Mint azt a médiának többször is állította, kitart a módszertana mellett. A névadó Schwab Alapítvány elhatárolódott a vádaktól, és „sajnálja”, hogy a WEF alapítóját nem „hallgatta meg” az igazgatótanács - válaszolta az SRF svájci közszolgálati műsorszolgáltatónak.

A vizsgálatot, amelyből ez a jelentés származik, a WEF még áprilisban indította el, miután igazgatótanácsa megerősítette egy bejelentő levelét, amelyben Schwabot azzal vádolták, hogy személyes célokra visszaélt a fórum pénzeszközeivel.

Amint azt a Wall Street Journal áprilisban kifejtette, a svájci Davosban működő fórum alapítója és felesége, Hilde „szimbolikus” találkozókat számlázott ki vezető tisztségviselőknek, amelyek a szervezet költségén luxusnyaralásokba torkolltak. Schwab arra is kényszerítette a fiatal munkatársakat, hogy nagy összegű készpénzt vegyenek fel a bankautomatákból, amit később masszázsok kifizetésére használt fel.

Hilde Schwab „üzleti” útjait is kiszámlázta és a WEF megtérítette - annak ellenére, hogy nem volt hivatalos pozícióban.

A SonntagsZeitung szerint az összes költség, amely valójában magánjellegű volt, mintegy 900 ezer svájci frankot (közel 964 ezer eurót) tett ki.

Április végén az ESA [Svájci Szövetségi Alapítványok Ellenőrzési Hivatala - a szerk.] tudomására jutottak az alapítványi pénzek felhasználásával kapcsolatos állítások. Ezekről is tárgyalások és vizsgálatok folynak"

- közölte a berni hivatal, amely a homburgi hivatallal párhuzamosan vizsgálódik a Schwab Alapítvány ügyében.

A WEF pénzeszközeinek eltulajdonítása vagy a fiatalabb kollégáknak küldött „szuggesztív” e-mailek mellett Schwab egy kiemelkedő rangsor - a Globális versenyképességi jelentés - összeállítását is befolyásolta. Ezt a fórum 2004 óta GCR rövidítéssel 2020-ig évente tette közzé.

Ennek oka az a nyílt manipuláció volt, hogy javítsák India megítélését, amelynek miniszterelnöke, Narendra Modi Schwab „jó barátja”, de az Egyesült Királyság pontszámát is rontsák, hogy gyengítsék a „Brexit-tábort”.

A Klaus Schwab vezette társadalomtudósok még 1979-ben dolgozták ki a GCR módszertanát, de néhány évvel ezelőtt állítólag előzetes rangsorolási adatokat adott át egy arab vezetőnek, aki aztán a pontszám emelését szorgalmazta. Ugyanezt már 15 évvel ezelőtt is megtette.

2017-ben és 2018-ban a rendelkezésre álló adatok szerint - amelyek kapcsán Schwab azzal dicsekedett, hogy 110 változó felhasználásával készültek - India 20 helyet esett vissza a rangsorban.

Meg kell védenünk a kapcsolatunkat Indiával a 2019-es Davos előtt”

- írta Schwab akkoriban beosztottjainak, és azt tanácsolta, hogy egyáltalán ne hozzák nyilvánosságra a jelentést.

A 2018-as jelentés végül nyilvánvaló beavatkozásokkal jelent meg. India a 40. helyen végzett, mindössze egy hellyel hátrébb, mint egy évvel korábban, Nagy-Britannia pedig a nyolcadik helyen, egy hellyel hátrébb, mint egy évvel korábban.

Figyelemre méltó az is, hogy a Politico nem számolt be a brit rangsort érintő beavatkozásokról, csak a közel-keleti és indiai „javulást” említette.

Klaus Schwab húsvéthétfőn mondott le, döntését a Fórum igazgatótanácsa mint legfőbb döntéshozó testület elfogadta. A testületben más prominens nevek mellett Christine Lagarde, az Európai Központi Bank elnöke, Kristalina Georgieva, a Nemzetközi Valutaalap vezetője, Larry Fink, a BlackRock globális befektetési igazgatója és Al Gore volt amerikai alelnök is helyet kapott.

Megosztás
Címkék