Magyar Péter a lengyel kormányfővel tárgyal
Magyar Péter miniszterelnök megkezdte a tárgyalást Donald Tusk lengyel kormányfővel szerdán Varsóban.
Magyar Péter szerda délelőtt Varsóban koszorút helyezett el Henryk Slawik lengyel diplomata és idősebb Antall József emlékművénél, amely a varsói magyar nagykövetség közelében található. A koszorú elhelyezése előtt Magyar Péter felidézte:
a lengyel diplomata és idősebb Antall József több mint 30 ezer lengyel menekültnek, köztük ötezer lengyel zsidó származásúnak mentette meg az életét.
Ezt követően a magyar kormányfő elindult Donald Tusk lengyel miniszterelnök hivatalához, ahol katonai tiszteletadással fogadták a magyar kormány tagjait. A két miniszterelnök négyszemközti tárgyalást folytat, és a magyar miniszterek is egyeztetnek lengyel kollégáikkal.
Később Magyar Péter és Donald Tusk Gdanskba látogat, majd a magyar kormányfő csütörtökön Bécsben folytatja tárgyalásait.
Magyar Péter: hosszabb tűzszünetre és tartós békére van szükség
Mielőbbi hosszabb tűzszünet és tartós béke szükségeségét hangsúlyozta az orosz-ukrán háborúban Magyar Péter miniszterelnök szerdán Varsóban, Donald Tusk lengyel kormányfővel közös sajtótájékoztatón kérdésre válaszolva.
A két miniszterelnök tárgyalását követő sajtótájékoztatón Magyar Péter rögzítette: ebben a háborúban Ukrajna az áldozat, és minden joga megvan arra, hogy minden rendelkezésre álló eszközzel védje szuverenitását és területi integritását.
Hozzátette: most mielőbbi hosszabb tűzszünetre van szükség, mert mindkét oldalon rengetegen vesztették életüket a háborúban, ezt követően pedig olyan tartós békét kell elérni, amelyet a nemzetközi felek valóban garantálnak. Hangsúlyozta azt is, hogy nemcsak Ukrajna, hanem az ott élő magyar kisebbség miatt is mielőbb le kell zárni a háborút.
A Tisza-kormány megalakulása lehetőség, hogy egy új fejezetet nyissanak Magyarország és Ukrajna kapcsolatában - mondta, jelezve, hogy elindultak a két ország közötti technikai egyeztetések az ukrajnai magyar kisebbség nyelvi, kulturális és egyéb jogairól. Reményét fejezte ki, hogy június elején az ukrán elnökkel személyesen is találkozhat Beregszászon.
A kárpátaljai magyar kisebbség jogainak garantálásával kapcsolatban rámutatott: ez előzetes feltétele annak, hogy az ukrán uniós csatlakozásnál az első fejezet megnyitásához Magyarország a jóváhagyását tudja adni.
Lengyelország és Magyarország érdekei majdnem teljesen egybeesnek, és bár a két ország viszonyában volt egy kis szünet, ezt nem a lengyelek és magyarok közötti rossz viszony, hanem a politikai nézetkülönbségek okozták - jelentette ki Donald Tusk lengyel miniszterelnök szerdán Varsóban, miután tárgyalást folytatott a hivatalos látogatásra érkezett Magyar Péter miniszterelnökkel.
A lengyel kormányfő fantasztikus győzelemnek nevezte a magyar kormányfő választási sikerét, megjegyezve, hogy régóta várta ezt a pillanatot. Ez nem csupán azt jelenti, hogy Magyarország visszatér Európába, hanem azt, hogy visszatért a remény emberek milliói számára Európában és a nagyvilágban is.
- mondta.
Dicsérte a magyar miniszterelnök küzdőképességét, és azt mondta, hogy Magyar Péternek Lengyelországban "nemcsak barátai, hanem hívei is vannak". Hangsúlyozta, hogy vissza akarják állítani a kelet-közép-európai régió országainak együttműködését, amiben a magyar-lengyel együttműködésnek nagyon fontos szerepe van. Ezzel kapcsolatban kitért a visegrádi együttműködés megújításának fontosságára. Örülne annak - mondta -, ha a június végéig tartó magyar elnökség alatt még létrejöhetne egy V4-es miniszterelnöki találkozó Budapesten.
Szavai szerint ez egy szélesebb projekt, és egyetértés van közte és a magyar miniszterelnök között, hogy a két ország közös érdeke, hogy Kelet-Közép-Európa olyan hellyé váljon, ahol Európa sorsáról is döntenek. "Kijelenthetjük, hogy nemcsak ismerjük Európát, az Európai Uniót belülről, hanem kijelenthetjük, hogy megismertük ennek a régiónak a jelentőségét, és ebben kulcsfontosságú lesz a visegrádi együttműködés. Lengyelország és Magyarország ebben vezető szerepre hivatott, hogy Európa hasonlóvá váljon hozzánk, mert Európának sok mindent tudunk felajánlani, és meg fognak bennünket hallgatni" - fogalmazott.
Hozzátette, hogy be kell tartani ugyanazokat a szabályokat, amelyek korábban Lengyelországra és a térség más EU-taggá vált országaira is vonatkoztak. "Ebben a vonatkozásban egy nagyon baráti, de egyben kritikus álláspontot fogunk képviselni" - ígérte. A lengyel miniszterelnök köszönetet mondott Magyar Péternek azért is, hogy kész segíteni az előző lengyel kormány bűncselekményekkel gyanúsított két tagja, a Magyarországon menedékjogot kapott, és a magyarországi kormányváltás után külföldre távozott Zbigniew Ziobro igazságügyi miniszter és helyettese, Marcin Romanowski ügyének megoldásában.