Magyar egyházi diákotthont adtak át Prágában
Adalbertinum néven egy tízszobás prágai magyar egyházi diákotthont avattak, amelyet a városközpontban lévő Szent Henrik és Kunigunda templom plébániája tetőterének átépítésével alakítottak ki.

A templommal szemben álló történelmi épület átalakításának költségeit, amelyek mintegy 400 ezer eurót tettek ki, a magyar állam és a Magyar Katolikus Püspöki Kar fedezte - tájékoztatta Balga Zoltán, a Prágai Magyar Katolikus Személyi Plébánia plébánosa az MTI-t.
Az új diákotthon ünnepélyes átadását hálaadó szentmise előzte meg a Szent Henrik és Kunigunda templomban, amely a Prágai Magyar Katolikus Személyi Plébánia központja is. A szentmisét a hívőkkel teljesen megtelt templomban Dominik Duka bíboros, prágai érsek, Csehország prímása és Udvardy György, veszprémi érsek, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia elnökhelyettese celebrálta. Jelen volt Szili Katalin miniszterelnöki megbízott, az Országgyűlés volt elnöke, Csáky Pál volt szlovák kormányfő-helyettes, valamint Boros Miklós, Magyarország prágai nagykövete.
- nyilatkozta Szili Katalin az MTI-nek.
- fogalmazott a miniszterelnöki megbízott.
- mondta Szili Katalin.
Prágában jelenleg több mint száz magyar egyetemista végzi tanulmányait, túlnyomó többségükben szlovákiai fiatalok. A magyar egyetemisták többsége az Ady Endre Diákkörbe tömörül, amely a legrégibb magyar diákklub az egykori Csehszlovákia területén, és idén ünnepli megalakulásának 65. évfordulóját.
Magyarországról általában a csereprogramokon keresztül érkeznek diákok egy vagy két szemeszterre a cseh fővárosba. Az új kollégium számukra is tud majd szállást biztosítani.
A diákotthon falait Lőrincz Zsuzsa prágai magyar képzőművész képei és grafikái díszítik.