Magángépek lepték el Davost, miközben a klímavédelemről tárgyaltak a világ vezetői
Felelősség a fenntartható világért - ezzel a címmel tartották meg az idei világgazdasági fórumot a svájci Davosban. Eközben a fórum alatt megduplázódott a magánrepülőgépek száma a helyszínen.

Szakértők szerint mintegy 1500-szor utaztak a konferencia ideje alatt, vagyis hozzávetőlegesen akár 18 millió kilogrammnyi többlet szén-dioxiddal is terhelhette a környék levegőjét a klímavédelemmel is foglalkozó konferencia. A világhírű színész, Leonardo DiCaprio, aki klímaaktivistaként rendszeresen felszólal a klímaváltozással kapcsolatban, nemrég 13 ezer kilométert repült magángépével, hogy átvegyen egy környezetvédelmi díjat.
A portál azt is levezeti, hogy míg egy kereskedelmi repülőjárat egy átlagos 3 órás út során a fedélzetén szállított utasokat számolva fejenként 118 kilogrammnyi szén-dioxidot bocsát ki a levegőbe, addig egy jelentősen alacsonyabb utasszámmal repülő magángépnél ez az arány fejenként eléri a 6030 kilogrammot ugyanilyen távú úton. Ebből az is kiszámolható, hogy ha a davosi világgazdasági fórum 3000 meghívottjának mindegyike csak 3 órát repül magángépen a klímakonferenciára, akkor a környezetvédelem jegyében – meglehetősen képmutató módon – összesen több mint 18 millió kilogrammnyi szén-dioxiddal terhelik a Föld légkörét. Természetesen nem mindenki utazott magángéppel, de mások viszont ennél jóval többet voltak a levegőben privát gépeiken. Ha a világelit tagjai mindannyian kereskedelmi járatokkal utaznának Svájcba, akkora fórumon akár 76 ezer ember is részt vehetne, akkor sem terhelnék annyira a környezetet, mint a magánrepülőkkel.
Ezt már többször számonkérték a klímavédelemmel kiemelten foglalkozó hollywoodi sztáron, Leonardo DiCaprión is. A klímaváltozást saját alapítványa lobogójára tűző DiCaprio 2016-ban két nap alatt 13000 kilométert repült, hogya Cannes-i Filmfesztiválról New Yorkba utazzon, hogy átvegyen egy környezetvédelmi díjat,és mivel másnap Cannes-ban szervezett gyűjtést klímavédelemi célokra, azonnal vissza is repült Franciaországba a magángéppel.
Az olasz sziget repülőterén 114 magángépet számoltak össze a rendezvény idején a helyi sajtó munkatársai. Az eseményt követően a közösségi oldalakon is több ezer támadó megjegyzés érte a rendezvény résztvevőit. Volt, aki némi iróniával megjegyezte:
A davosi fórum szervezői maguk is érezték az erőteljes ellentmondást, így azzal próbálták elejét venni a bírálatoknak, hogy kiadták a jelszót: az idei davosi találkozót a teljes karbonsemlegesség jegyében tervezik megtartani. A többi között több elektromos autó szolgálatba állításával, helyi ételkínálattal, illetve nem állati proteinből készült élelmiszerrel akarták ezt elérni. A bírálók azonban hangsúlyozták: ezekre nem is lenne szükség, ha a résztvevők nem magángépeken érkeznének. A privát repülők a probléma részei.
Klaus Schwab, a tanácskozást szervező svájci nonprofit alapítvány elnöke, a Világgazdasági Fórum alapítója pedig bejelentette, állami és magántámogatások felhasználásával tervez elindítani egy projektet, amelynek keretében az évtized végéig ezermilliárd fát ültetnének. Ez azonban nem ellensúlyozza a szén-dioxid-szennyezést, és önmagában még nem hatásos a globális klímaváltozás ellen - ahogy azt az amazonasi erdőtüzek kapcsán több szakértő elmagyarázta.