2021. július 31., 08:14

Lukasenka kész akár orosz katonákat is segítségül hívni, ha szükség lesz rá

Tekintettel a Fehéroroszországból tömegesen érkező illegális bevándorlók számára, az Európai Unió határ- és partvédelmi ügynöksége (Frontex) száz tisztet telepített Litvániába, hogy támogassa az ország határőrizetét.

Lukasenko üzen
Aljakszandr Lukasenka
Fotó: napalete

A Frontex közleményében hangsúlyozta, a gyors segítségnyújtást az indokolja, hogy a Fehéroroszországgal közös határszakaszán, ami az Európai Unió külső határa is egyben, fokozott nyomás nehezedik Litvániára.

Josep Borrell, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője péntek esti közleményében hangsúlyozta:

elfogadhatatlan emberek politikai céllal történő felhasználása, mindez sérti az alapvető európai értékeket és elveket.

Borrell kijelentette: akiknek nincs joguk az Európai Unió területén maradni, azokat vissza kell küldeni származási országukba. Ennek érdekében az EU és tagállamai az uniós és a nemzetközi joggal összhangban megtesznek minden szükséges intézkedést - tette hozzá az uniós diplomácia vezetője.

A litván határőrség tájékoztatása szerint év eleje óta a litván-fehérorosz határon legkevesebb 3200 határsértőt vettek őrizetbe. A migránsok több mint fele Irakból, Kongóból és Kamerunból érkezett.

Aljakszandr Lukasenka fehérorosz elnök a Belta fehérorosz állami hírügynökség szerint kész akár orosz katonákat is segítségül hívni Fehéroroszország és Oroszország biztonsága érdekében, ha a helyzet úgy kívánja, szavai szerint erre azonban egyelőre nincs szükség. Fehéroroszország mozgósítani tud 500 ezer saját katonát,

de ha ez nem lesz elég, minden orosz fegyveres erő megengedett… Ha szükség lesz rá, nem fogok ezen gondolkodni”

– jelentette ki Lukasenka.

Az Európai Unió tárgyalásokat folytatott Irakkal is az illegális migránsok feltartóztatásáról, de az iraki kormány közölte: nem tudja megakadályozni, hogy állampolgárai Fehéroroszországba utazzanak. Bagdad ugyanakkor visszautasította, hogy az Európai Unió bármiféle vizsgálatot végezzen azzal kapcsolatban, hogy Irak engedélyezte-e, hogy repülőjáratok szálljanak fel nemzetközi repülőtereiről, fedélzetükön illegális bevándorlókkal, vagy érintett volt-e bármilyen jogellenes cselekményben.

Szlovákia pénteken 85 000 euró értékben humanitárius segélyt küldött Litvániának a növekvő mértékű illegális bevándorlás, valamint a koronavírus-járvány elleni fellépéshez.

A segélyszállítmányban hálózsákok, lábtörlők, takarók, fűtőberendezések, sátrak, valamint világítóeszközök is vannak. 

Vilnius azzal gyanúsítja Minszket, hogy Bagdadból és Isztambulból közvetlen repülőjáratokon utaztat be - többségében iraki - migránsokat, hogy aztán illegálisan az Európai Unió területére küldje tovább őket. Az Európai Unió képviselői azt vetették a fehérorosz hatóságok szemére, hogy szándékosan engedik át az illegális migránsokat Litvánia területére.
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.