2025. március 3., 11:30

London megszüntette a karácsonyi vásárt, de nagy pompával ünnepli a ramadánt

London, ahol tavaly átnevezték és gyakorlatilag megszüntették a nagy hagyományú karácsonyi vásárt, az idén nagy pompával ünnepli a városvezetés a muszlimok ünnepét a most kezdődött ramadánt – számolt be több hírforrás többek közt a város pakisztáni főpolgármesterének a közösségi médiában közzétett bejegyzésére hivatkozva, köztük a theguardian.com is.

 

Boldog ramadánt - díszkivilágítás Londonban 2025-ben - X (Twitter)
Boldog ramadánt - díszkivilágítás Londonban 2025-ben.
Fotó: X (Twitter)

A korábban szebb időket is megélt, és még a birodalom státuszát is magának tudó Nagy Britannia, egykoron angol fővárosa, London, már nem csak lakossági összetételét, de hivatalossá váló kulturális hagyományait tekintve is rohamos léptekkel változik. A sokmilliós metropolisznak, ahol az őslakosság már 2012-ben kisebbségbe került a színesbőrű bevándorlókkal szemben, 2016 óta egy pakisztáni származású muszlim, egy baloldali politikus, Sadiq Khan a polgármestere. A szemmel látható változások azóta még gyorsabban zajlanak, az egykoron angol, majd kozmopolitának tekintett nagyvárosban, az utcán járva egyre inkább egy közép-keleti vagy dél-ázsiai ország fővárosában érezheti magát az európai turista.

Sadiq Khan - London pakisztáni polgármestere bejelenti a ramadán ünnepséget 2025 - X (Twitter)
Sadiq Khan, London pakisztáni polgármestere bejelenti a ramadánnal összefüggő díszkivilágítást és ünnepségeket.
Fotó:  X (Twitter)
Ennek egyik eklatáns példája volt, amikor tavaly – ugyan különösebb tényszerű indoklás nélkül – de utalva a nem keresztény vallásúak ezen irányú „érzékenységére” téli vásárrá nevezték át, vagyis gyakorlatilag megszüntették London legnagyobb karácsonyi vásárját, a keresztény ünneppel összefüggő rendezvények hagyományos központját és a vásárban áruló standosoknak is megtiltották a karácsony szó használatát.

Ezeket a tényeket, a városban sorra megvalósuló LMBTQ+ „büszkeség” rendezvények és az iszlám vallási ünnepek nagy volumenű megünneplésével szembe állítva, még a legelfogultabb progresszíveknek is illene bevallaniuk, hogy ennek a hozzáállásnak bizony semmi köze nincs a toleranciához és a „vallási érzékenységhez”, sokkal inkább ahhoz, hogy bizonyos csoportok szisztematikusan az európai fehér kultúra és identitás eltörlésének szándékával cselekszenek.

Na de ugye, mit is lehetne várni egy olyan országban, ahol szinte csak véletlenül derülhetett ki, hogy a rendőrség és a legfelsőbb vezetés évtizedekig segített eltussolni, hogy szervezett pakisztáni bűnbandák sok éven át erőszakolták fiatalkorú őslakos fehér lányok ezreit, s ahol ezeket az ügyeket mindmáig nem derítették fel teljes terjedelmükben. Holott egyértelmű, hogy mindez, nem annak a rendőrségnek a kapacitás hiányával függ össze, amely „gondolatbűnök” - vagyis néhány a bevándoroltatással összefüggő nem polkorrekt a közösségi médiában tett bejegyzés miatt – azonnal lecsap és börtönbe juttat embereket.

Másrészt, az „új britek” iránti kedveskedésnek mi lehetne jobb példája, hogy maga London polgármestere jelenti be a ramadánnal összefüggő kivilágítás, díszítés és nagy pompával zajló négy héten át tartó ünnepségsorozat kezdetét. A pakisztáni gyökerű polgármester szemléletéről és távlati terveiről sokat enged sejtetni, hogy beszédében kiemelte: London volt az első nyugati nagyváros, ahol kigyúlhattak a ramadán fényei, vagyis az iszlám böjti hónapjának díszkivilágítása.

Sadiq Khan-nak végül is igaza volt, legalábbis abban, hogy London az első, de minden valószínűség szerint távolról sem az utolsó európai város, amelyik elesett vagy a közeljövőben elesik. Ott, ahol ezt a helyi őslakosság – évtizedek erőteljes mediális agymosása, vagy kevésbé releváns okok miatt – lehetővé teszi, ott bizony már nincs segítség. Más helyeken viszont jó lenne bízni abban, hogy még a kritikus pont előtt eljöhet az ébredést követő radikális változás. Eddig azonban ezt az optimizmust sajnos semmi nem indokolja.

 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.