Libanon az UNESCO-tól kérte történelmi emlékei megvédelmezését az izraeli légicsapásoktól
Száznál több libanoni parlamenti képviselő kérte csütörtökön az UNESCO-t, hogy védje meg történelmi emlékhelyeit a heves izraeli légicsapásokkal szemben. Az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális szervezete úgy döntött, hogy november 18-én tanácskozást tart a kérdésről.

Izrael légicsapásai egyebek mellett a kelet-libanoni Baalbek és a déli Szúr (Türosz) városokat veszik célba, ahol az UNESCO világörökségi listáján szereplő római romvárosok találhatók. A libanoni vezetés kérésére november 18-án az UNESCO párizsi székhelyén rendkívüli ülést tart a szervezet kulturális javak háború esetén történő védelmével foglalkozó bizottsága - közölte az UNESCO.
Az általában megosztott, 128 fős libanoni parlamentnek több mint száz különböző politikai színezetű képviselője írt levelet csütörtökön Audrey Azoulay-nek, az UNESCO főigazgatójának.
A Hezbollah egyik erősségének tartott Baalbek ezeréves belvárosát heves izraeli légicsapások érték szerdán, a libanoni egészségügy-minisztérium adatai szerint a támadásban negyvenen haltak meg. A város polgármestere, Musztafa es-Sall szerint történelmi épületeket is célba vettek. Találat érte és súlyosan megrongálódott a legendás Palmyra szálloda is, ahol többek között Charles de Gaulle és Arábiai Lawrence is megszállt. Egy UNESCO-tisztségviselő szerint a római romvárosban ledőlt egy fal, és romba dőlt a francia mandátum idejéből (1920-1943) származó egyik laktanyaépület (Gouraud-barakk) is.
Az UNESCO szerint a régészeti helyszínen „kisebb károk” keletkeztek. Nadzsib Mikati libanoni miniszterelnök hétfőn szólította fel a feleket tűzszünetre az ország kulturális örökségének - így Baalbek és Szúr romvárosainak - megóvása érdekében. Az ENSZ Biztonsági Tanácsát kérte, hozzon gyors és határozott intézkedéseket a történelmi kincsek megóvása érdekében.