Lengyelországot is elérte az amerikai utcákat zombie filmé változtató drog
Meghökkenést és rémületet váltott ki, illetve nem elhanyagolható nézőszámot hozott az az elmúlt napokban az az interneten elterjedt videó, amely két, szinte élőhalott viselkedésű személyt mutat a lengyelországi Poznan városában, akiknek a tünetei jellegzetesen egy szintetikus opioid, a fentanil hatását mutatják. A videó kapcsán, az Amerikai Egyesült Államokban a legnagyobb drogproblémát jelentő, de Európában alig ismert kábítószer megjelenésére számos hírforrás figyelmeztet, köztük az rmx.news is.
Míg a 20. században és az azt megelőző időkben szinte evidenciának számított, hogy az új művészeti, filozófiai, kulturális, zenei és más irányzatok vagy éppen tudományos előre lepések jelentős része a kontinens nyugati részéről, majd a tengerentúlról áramlik keletre, az új évezredben ezt a trendet már sokkal inkább az önsorsrontó elképzelések áramlata jellemzi.
A történelmi és kulturális gyökereket kitépni szándékozó etnomazochizmus, a család és a nemek eltörlése által a legalapvetőbb emberi értékeket megszűntetni kívánó kirekesztő progresszivizmus és más kártékony ideák mellett akár a drogfogyasztás tekintetében is. Hiszen a teljességre való törekedés igénye nélkül jegyezzük meg: vajon mit jelezhet az a „nyugati trend” is, hogy például egyes országokban lassan tiltottá válik – a vitán felül egészségtelen, de egyelőre legálisnak számító – dohányzás, miközben legálissá tesznek korábban illegálisnak számító drogokat?
Ez utóbbinak jellegzetes példája az Amerikai Egyesült Államokban az új évezredben erőre kapott – a gyógyszergyártó cégek telhetetlenségét és gátlástalanságát leleplező – sok milliónyi áldozatot követelő opioid járvány, amely „legális” előzménye a szintetikus opioidok abúzusának jelenleg is tapasztalható krízisének. A téma ismerőit nem szeretnénk ismétlésekkel untatni, ellenben a többi olvasó számára dióhéjban: az USA-ban, a hetvenes, nyolcvanas és részben kilencvenes évek súlypontilag az opiátokra és stimulánsokra (utóbbi tekintetében főként a kokainra, majd később az amfetaminszármazékokra) összpontosító, lényegében a szervezett bűnözés uralta illegális drogpiacon, mondhatni új, legális szereplőként jelent meg a gyógyszeripar néhány vállalata, amelyek legális, szintetikus opioidokkal (Oxycontin krízis) árasztották el a társadalom azon rétegeit is, amelyek addig gyakorlatilag kívül álltak ezen a problematikán. Az Amerikai Egyesült Államok történetének ez a legnagyobb drogjárványa milliónyi áldozatot követelt és (legalábbis papíron) egy több tízmilliárd dolláros, a gyógyszerforgalmazók részéről fizetendő kártérítéssel végződött.
A probléma persze – ahogy mondani szokás – nem szűnt meg, csak átalakult, az óriási büntetések megfizetésére kötelezett (de ezeknél jóval nagyobb bevételekre szert tett) gyógyszeripari cégek helyét és a „kialakult klientúra igényeinek ellátását” a szervezett bűnözés vette át, a „piac igényeinek megfelelően” minden korábbinál szélesebb portfóliót kínálva, és egész városnegyedek utcáit változtatva zombie filmek képsoraihoz hasonlóvá.
És most jutottunk el a fentanilhoz, illetve időközben annak – kémiai összetételét tekintve - más, de hasonló hatású vagy éppen már veszélyesebb változataihoz is. Mi is a fentanil? Röviden. Egy olyan szintetikus opiodról van szó, amely hatását tekintve a morfiumhoz vagy a heroinhoz hasonló, ugyanakkor utóbbinál mintegy százszorosan erősebb, a gyógyászatban legálisan használt erőteljes fájdalomcsillapító és szedatívum, annak „mellékes” eufórikus hatásával együtt. A lényeg a szintetikumon és az erősségen van. A szervezett bűnözés szempontjából egy a korábbiaknál is nagyobb aranybányáról van szó, hiszen szintetikus mivolta miatt a drog előállításához nincs szükség fél országnyi mákföldekre, csupán egy laborra, és a hatásfok, illetve az anyag térfogatcsökkenése miatt a csempészet folyamata is egyszerűsödik vagy éppen kiiktatásra kerül.
Sajtóértesülések szerint jelenleg a fentanil és a hozzá hasonló – de kémiai összetételét tekintve némileg eltérő – szintetikus opioidok jelentős része amerikai, mexikói és kínai laborokban készül. A szabályozások megkerülését célzó gyártók időközben a fentanilnál is jóval erősebb vegyületeket állítottak elő, például a carfentanilt, ami hatóerejében több ezerszeresen meghaladja a heroint. Ezeket a szereket a szervezett bűnözés rendszerint nem tisztán teríti a piacra, hanem „hagyományos” opiátokkal, például heroinnal vegyítve, emelve azok hatásfokát. Mivel azonban a „vegyítés” rendszerint nem gyógyszerészeti szintű, előfordulhatnak halálos erősségű elegyek is. A helyzetet, és például a carfentanil erősségét jól jellemzi, hogy azt az amerikai hadsereg nem is drogként, hanem vegyi fegyverként tartja számon.