2025. július 5., 16:22

Lengyelország több ezer katonát küld a német határra a migránsok miatt

A lengyel hadsereg hétfőtől több ezer katonát küld a német határra, hogy támogassa a varsói kormány által bevezetett határellenőrzést, amellyel a migránsok Németországból Lengyelországba történő kitoloncolását akarják megakadályozni. A bejelentést pénteken tette a lengyel vezérkar az X hálózaton.

Vajon mi lesz?
Andrzej Duda államfő a határon
Fotó: Kancelaria Prezydenta
A lengyel hadsereg támogatni fogja a határőrök tevékenységét a német és litván határon. Összesen akár 5000 katonát is küldenek a határőrségi műveletek támogatására. Közöttük lesznek olyan katonák, akik közvetlenül részt vesznek a határon és a határátkelőhelyeken végzett határőrizeti tevékenységben, olyan katonák, akik a parancsnoksággal, logisztikával, kiképzéssel és a műveletek általános támogatásával kapcsolatos feladatokat látnak el. A műveletekben elsősorban a területvédelmi erők, a katonai rendőrség és a légierő katonái vesznek részt, a légierő pedig a felderítő és megfigyelő műveletekben vesz részt drónok segítségével"

- közölte a lengyel hadsereg vezérkara.

Az új intézkedések Lengyelország válasza a fokozott német határellenőrzésekre és a Németországból Lengyelországba irányuló illegális migránsok kitoloncolására, valamint az országban tartózkodó migránsok növekvő számára. A lengyel média szerint a német rendőrök a migránsokat a határra hozzák és ott kiteszik őket anélkül, hogy átadnák őket a lengyel hatóságoknak.

A határ menti területek lakói teljesen elégtelennek tartják a lengyel hatóságok eddigi intézkedéseit, ezért az átkelőhelyeken és azok közelében polgári járőröket állítottak fel, majd egy egész Határvédelmi Mozgalom alakult.

A kormány azonban harcol ellenük, és a rendőrség már többször is beavatkozott. A mozgalom szálka a németek szemében.

A Der Spiegel magazin szerint a mozgalom meg akarja torpedózni azt a német politikát, hogy a migránsokat visszaküldjék a határon. A cikk leírja, hogy a német szolgálatok egy 18 éves afgánt vissza akartak küldeni Lengyelországba. A szituáció néhány nappal ezelőtt történt egy határhídon. A migránst azonban nem küldték vissza, mert a „szélsőjobboldali polgárőrség” arra kényszerítette az afgánt, hogy térjen vissza a német oldalra.

Közben Lengyelországot felháborította az az eset, amikor egy Venezuelából érkező migráns éjszaka egy parkban megerőszakolt egy nőt, aki néhány napja a kórházban belehalt a támadásba.

Donald Tusk miniszterelnök szerint Varsó lépése válasz volt a német ellenőrzésekre.

Már márciusban figyelmeztettem a német felet, és többször beszéltem erről az új kancellárral”

- mondta. Lengyelország korábbi türelmes hozzáállása az egyoldalú német ellenőrzésekhez már nem volt fenntartható az új gyakorlat miatt, amely most már az említett Lengyelországba való visszaküldést is magában foglalja.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.