Lengyelország kőolajat és földgázt talált a Balti-tengeren. "Történelmi pillanat: áttörés az energiabiztonságban"
Lengyelország bejelentette az ország legnagyobb olaj- és gázleletét a német határhoz közeli partjainál. A becslések szerint 33 millió tonna kőolajat és 27 milliárd köbméter gázt tartalmaz. A tisztviselők ezt áttörésnek nevezik Lengyelország energiabiztonsága szempontjából.

Az eddigi legnagyobb ismert olaj- és gázlelőhelyet Lengyelország területén a Balti-tenger nyugati partján, Świnoujście lengyel kikötőváros közelében fedezték fel.
A kanadai Central European Petroleum (CEP) vállalat, amely kutatási koncesszióval rendelkezik a területen, bejelentette, hogy a Wolin East 1 (WE1) kút becslések szerint 22 millió tonna kitermelhető kőolajat és kondenzátumot, valamint mintegy ötmilliárd köbméter földgázt tartalmaz. A lengyel kormány az ország energiafüggetlenségének mérföldkövéről beszél.
Az Onet.pl híroldal szerint a lengyel klíma- és környezetvédelmi minisztérium által kiadott tágabb koncessziós terület akár 33 millió tonna kőolajat és 27 milliárd köbméter gázt is tartalmazhat.
A PAP lengyel hírügynökség megerősítette az információt, hozzátéve, hogy a lelet az elmúlt évtized egyik legnagyobb hagyományos kőolajleletét jelenti Európában.
- mondta Rolf G. Skaar, a CEP vezérigazgatója sajtóközleményében.
A WE1 mezőt önjáró fúrótoronnyal fúrták 9,5 méter mélyre, és a kút 2715 méteres függőleges mélységet ért el.
- mondta Krzysztof Galos, környezetvédelmi miniszterhelyettes és vezető állami geológus. Hangsúlyozta, hogy