2025. március 5., 08:51

Lázadnak a britek a 15 perces városok ellen

Egyre komolyabb ellenállásba ütközik és számos tiltakozó tüntetés mellett egyre több polgári „partizánakciót” is kivált az Egyesült Királyságban az ott fokozott gyorsasággal megvalósítani tervezett úgynevezett 15 perces városoknak a lakosság számára számos korlátozással járó koncepciója – számolt be több, nem a fősodorba tartozó hírforrás, köztük a thepeoplesvoice.tv is.

Tüntetés az Egyesült Királyságban a 15 perces városok korlátozásai ellen - 2025 - X (Twitter)
Fotó: X (Twitter)

Mit is jelent az úgynevezett 15 perces városok (városrészek) koncepciója? A kifejezés és az elképzelés, amit takar jó néhány éve, elsősorban a globális elit futurisztikus tervei kútfőjének számító Világgazdasági Fórum (WEF) rendezvényein elhangzott előadásokon, illetve ezen szervezet szócsöveinek számító „véleményvezérek” megnyilatkozásain keresztül került a közbeszédbe.

A koncepció szerves része az európai uniós politikát is áthatóan megfertőzött Green Deal ágendának, amely deklaráltan állítólagos „környezetvédelmi megfontolásokra” hivatkozva olyan disztópia megvalósítását próbálja átültetni, amely részint nem bírja a többségi lakosság támogatását, másrészt jelentős mértékben korlátozza annak szabadságát, megszokott életformáját és csökkenti életszínvonalát is. A 15 perces városok koncepciójának alaptétele elvben olyan urbanizációs egységek, „okosvárosok” kialakítása, amelyek lakói életüket egy 15 percen belül akár gyalogosan is elérhető körzetben tudják leélni, ami természetesen mozgásukban, és életük szinte minden tekintetében korlátozott közösségek kialakulásával járna.

A bizarr és egyben ijesztő – rendszerint a „progresszív-liberális” politikusok által átültetni kívánt - elképzelés megvalósítása kiötlői szerint számos korlátozást is magával hoz, köztük például azt is, hogy az adott körzetekbe megtiltják a hagyományos meghajtású közlekedési eszközök behajtását. Az átlagember elképzeléseit természetesen ismét figyelmen kívül hagyó elitista koncepció megvalósítása, részleteiben már számos európai nagyvárosban is megkezdődött, a témában viszont élen jár az Egyesült Királyság, ahol a korlátozások már nem egy tiltakozást is kiváltottak.

Ezek fokozódásáról számol be Londont, Oxfordot és más szigetországbéli városokat például hozva az idézett hírforrás, rámutatva: az ultraalacsony vagy nullaemissziós városrészek (ULEZ) bevezetése masszív tiltakozásokba ütközik. Ezek a tiltakozások a tömeges demonstrációk mellett ma már odáig jutottak, hogy aktivisták csoportjai és egyének „partizán” tevékenységének következményeként leszerelték azon kamerarendszerek mintegy 90 százalékát, amelyeket a helyi hatóságok - a hagyományos meghajtású közlekedési eszközök behajtását megakadályozását, illetve szankciók kiszabását célozva – helyeztek el. Az árnyékaktivistaként működő csoportok közül a vélhetően a klasszikus sci-fire, a Szárnyas fejvadász-ra utalva nevet választott „Blade Runners” csoport vált emblematikussá, amely közölte: az egyéni szabadságot ért támadásként értelmezett kamerarendszerek mindegyikét megsemmisítik.

A globalista elit érdekeit képviselő politikusoknak az átlagember érdekeit és akaratát teljesen figyelmen kívül hagyó rendelkezéseitől megfáradt helyi lakosság jelentős része úgy tűnik teljesen magáénak érzi az aktivisták tevékenységét, amit az is alátámasztani látszik, hogy a még működő kamerarendszerek megfigyelései alapján kiosztott bírságokat tömegesen nem fizetik be az érintettek. Aktuális adatok szerint már több, mint 50 ezer személy tagadta meg ezeknek a bírságoknak a befizetését, ami olyan nagyságrend, hogy akár az elképzelés átértékelésére is kényszerítheti az adott városok vezetését.

Nos, jegyezzük meg: az emberek akaratkifejezése elengedhetetlen feltétele a valós demokrácia megtartásának, annak a demokráciának, amely sajnos a 21. század Európájában sok helyütt csak egy tragikomikus karikatúrává silányult az önmagát a „kizárólagos igazságok” kútfőjeként mutatni akaró, ugyanakkor kizárólag nagytőkés hatalmi csoportok érdekeit képviselő politikai elit hatalomgyakorlása miatt. Talán, lehet még máshogy.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.