2020. december 7., 10:31

Lassan halad a vakcinafejlesztés, emberkísérletekben gondolkodik a WHO

Mivel a három nyugati vakcinafejlesztő vállalat, a Pfizer, a Moderna és az AstraZeneca védőoltásaival a bolygó lakosságának csak mintegy harmadát tudná ellátni, ráadásul nagyrészt a fejlett országok lakóit, a WHO-nál most azon gondolkodnak, miként lehetne felgyorsítani a vakcinafejlesztést. Még az emberkísérletek ötlete is felmerült...

koronavírus vakcina
Illusztrációs felvétel
Fotó: TASR / AP

Az ENSZ kötelékébe tartozó szervezet tanácsadó-testülete hétfőn ül össze, hogy megvitassák, miként lehetne felgyorsítani a vakcinafejlesztést. Komolyan felmerült például, hogy fiatal, erős immunrendszerű önkénteseket szándékosan fertőznének meg az új típusú koronavírussal.

Mind tudományos, mind bioetikai szempontból igen bonyolult kérdés, hogy ha csak önkéntesek is, de szabad-e valakit megfertőzni egy olyan vírussal, amelyre egyelőre nincs gyógymód.

Az ötlet támogatói viszont azt mondják, írja a brit Guardian, hogy az esetleges hátrányok messze eltörpülnek az előnyök mellett. Az eljárás annyi új információval szolgálna, annyira meggyorsítaná egy új, még hatékonyabb, még gyorsabban előállítható vakcina fejlesztését, hogy érdemes megfontolni a lehetőséget. Már csak azért is, mondják, mert az egészséges, fiatal felnőtteknél "minimális komplikációkat" okoz a betegség. 

Ha harminc évnél fiatalabb olvasóinknak volt már dolga az új típusú koronavírussal, akkor tudják, ez azért ebben a formában nem igaz.

Bár az emberkísérleteket propagáló 1Day Sooner (nagyjából Egy nappal korábban) nevű civil szervezet kérte, lehessen ott az egyeztetésen, erre nem kaptak lehetőséget. A WHO illetékesei zárt ajtók mögött tárgyalják majd, mi legyen az ötlettel. Megvalósítható-e egyáltalán, s ha igen, érdemes-e komolyabban foglalkozni vele. 

A gyűlésen tehát csak a WHO, illetven éhány más szervezet tudósai vehetnek részt, többek között a Bill & Melinda Gates Alapítvány, illetve az Egyesült Államok Élelmiszerbiztonsági és Gyógyszerészeti Hivatalának munkatársai lesznek jelen. 

Az ötlet egyébként nem új, már májusban felmerült, hogy önkéntes alapon lehetne humán kísérleteket is végezni a vakcinafejlesztéssel kapcsolatban. Ahogy arról korábban írtunk, az eddigi oltóanyag fejlesztések során szándékosan soha nem fertőztek meg embereket, már koronavírussal fertőzött egyéneknek adták be a kísérleti vakcinákat. 

Könnyen belátható, mennyivel gyorsabban haladhatnának a kísérletek, ha nem kellene megvárni, hogy az alanyok elkapnák a fertőzést, ehelyett egy egyszerű tűszúrással megfertőzhetőek lennének. Az ilyen kísérletek során sokkal könnyebben összehasonlíthatóak lennének a különböző vakcinák, hatóanyagok, ráadásul a fertőzés kórlefolyását is jóval egyszerűbb lenne vizsgálni.

Elsőre persze jogosnak tűnik a kérdés, ki az a hülye, aki hagyja, hogy megfertőzzék egy potenciálisan halálos vírussal, a válasz ugyanakkor igen meglepő.

A 1Day Sooner még októberben arról tájékoztatott, már közel negyvenezren jelentkeztek náluk, hogy hagynák magukat megfertőzni. A legtöbben, legalábbis a szervezet közleménye szerint, emberbaráti okokkal magyarázták az áldozatvállalást. Volt olyan jelentkező, aki háborúhoz hasonlította a járványt. Úgy nyilatkozott, pszichológiailag teljesen érthető, ha valaki nem akar "harcolni", értsd résztvenni a kísérletben, ugyanakkor "intellektuálisan és talán morálisan is védhetetlen".

Az ötletet számos brit tudós is támogatta, ősszel nyílt levélben fordultak a kormányzathoz, engedélyezze az ilyen kísérleteket. Arra hivatkoztak, a vírus kevesebb kockázattal jár, "mint egy veseátültetés". Egyelőre úgy tűnik ,a brit kormány hallgat az érvekre. Bár a kísérletek engedélyezésére várni kell, már most legalább 30 millió fontot költöttek a programra, mindezt úgy, hogy közben a "szomszédos" Hollandiában is hasonlóra készülnek. Az Egyesült Államokban szintén előrehaladott állapotban volt egy hasonló program, de a Pfizer sikeres vakcinatesztjei után gyakorlatilag teljesen leálltak az előkészületek.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.